13.05.2024 14:00 9 ab / KPP Wejherowo

Nielegalnie zastrzelił cielną łanię. Grozi mu odsiadka

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Do 5 lat więzienia grozi 45-latkowi podejrzanemu o nielegalne upolowanie cielnej łani jelenia. Mężczyzna został już przesłuchany i usłyszał trzy zarzuty, w tym m.in. dotyczące polowania w okresie ochronnym i po zmroku na łanie jelenia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wejherowskiej komendy ustalili, że mieszkaniec sąsiedniego powiatu, na terenie gminy Wejherowo w rejonie leśnym popełnił kilka przestępstw.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna wybrał się na gościnne polowanie do lasu i tam upolował cielną łanię jelenia. Próbował także zwierzę ukraść. Ponadto 45-latek pozostawił bez żadnego nadzoru nabitą broń przy swoim samochodzie. Na tym jednak się nie zakończyły jego naruszenia przepisów. Ustalono również, że mężczyzna ten polował po zmroku, gdzie obowiązuje całkowity zakaz polowania na zwierzynę płową. Nie dopełnił także obowiązku wpisania się do elektronicznej księgi polowań, co jest warunkiem legalnego polowania – informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie.

Jak dodaje rzeczniczka wejherowskiej policji, mężczyzna miał nie tylko polować w rejonie bez wymaganego wpisu, ale również swoją obecnością narazić innych myśliwych, którzy polowali w tym samym czasie, w pobliskim terenie łowieckim na lisy.

Wówczas podczas polowania oddał strzał w linii prostej do zwierzyny, będąc od myśliwych w odległości około 600 metrów – mówi asp. sztab. Anetta Potrykus.

Opinia biegłego z zakresu broni i amunicji wykazała, że używana przez niego broń ma znacznie większy zasięg niż 600 metrów, co mogło stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.

45-latek popełnił również szereg innych wykroczeń, m.in. polował po zmroku, bez wymaganego pozwolenia na dany gatunek i ilość zwierzyny. Będąc jedynie gościem w kole łowieckim, nie posiadał przy sobie wymaganych dokumentów i był sam bez obecności innego myśliwego należącego do lokalnego koła łowieckiego, ponieważ jako gość w kole łowieckim nie może polować samodzielnie – dodaje rzeczniczka policji.

Policjanci pojechali do domu myśliwego i tam w wyniku czynności przeszukania zabezpieczone zostały trzy jednostki broni myśliwskiej oraz 28 sztuk amunicji. Za popełnione przestępstwa 45-latkowi grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Mężczyźnie zabezpieczono także legitymację posiadania broni.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...