20.04.2024 11:30 0 ab

Nowa ekspozycja w Akwarium Gdyńskim już otwarta. 'To największy kompleks w Polsce'

źródło: Akwarium Gdyńskie

Nowa atrakcja w Akwarium Gdyńskim już dostępna dla odwiedzających. - 'Otwieramy największy w Polsce kompleks, prezentujący środowisko mórz zimnych półkuli północnej' - nie kryją zadowolenia pracownicy akwarium.

Ekspozycja obejmuje 12 zbiorników o łącznej pojemności 450 tys. litrów i została zbudowana poniżej poziomu morza. Znajdziemy tam różnorodne gatunki ryb kostno- i chrzęstnoszkieletowych, skorupiaków. Przysłowiową wisienką na torcie jest nietypowy gatunek meduzy – Chrysaora quinquecirrha, wyhodowany przez doświadczonych akwarystów.

W ciągu czterech lat w Akwarium Gdyńskim powstała ekspozycja, która prezentuje faunę i florę mórz zimnych. To ponad 30 gatunków zwierząt, trzy razy więcej wody niż wynosiła dotychczasowa kubatura wszystkich naszych zbiorników i nowe doświadczenia dla zwiedzających – czytamy na stronie Akwarium Gdyńskiego.

Cała ekspozycja prezentuje faunę zimnej części Oceanu Atlantyckiego, z uwzględnieniem Morza Północnego, Cieśnin Duńskich i Bałtyku. Docelowo w nowej przestrzeni ma zamieszkać aż 1300 nowych organizmów.

Nowa ekspozycja zaprojektowana jest w taki sposób, by pokazać różnorodność środowiska, które powszechnie nie jest za takie uważane (...) Ta sala to zaproszenie do odbycia podróży, która wiedzie od otwartych wód Oceanu Atlantyckiego do prawie zamkniętego, najsłabiej zasolonego morza świata – Bałtyku. Każdy zbiornik usytuowany na trasie zwiedzania przybliża odwiedzających do poznania wycinka wyjątkowego bogactwa chłodnych mórz europejskich – podkreślają pracownicy Akwarium Gdyńskiego.

Otwarcie ekspozycji odbyło się 20 kwietnia 2024 r. Koszt inwestycji wyniósł 19,365 mln zł.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...