19.04.2024 11:00 0 TS/WCK

Skrzypcowy koncert Tomasza Chyły na żywo do 'Kamerdynera' w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie

źródło: wck.org.pl

W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbędzie się projekcja fragmentu filmu 'Kamerdyner' w reżyserii Filipa Bajona. Seansowi towarzyszyć będzie skrzypcowe wykonanie muzyki na żywo przez artystę pochodzącego ze Strzepcza w gminie Linia, Tomasza Chyłę.

Tomasz Chyła jako dyrygent, wielokrotnie został wyróżniony nagrodą w konkursach chóralnych, jako najlepszy dyrygent konkursu, m.in. podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, Pomorskiego Festiwalu Pieśni Pasyjnej w Szemudzie czy kilkukrotnie podczas Regionalnych Konkursów Śpiewającej Polski.

Dyrygent, skrzypek i kompozytor w jednej osobie, jest silnie związany z wejherowskim i trójmiejskim środowiskiem artystycznym. Jest założycielem zespołu Tomasz Chyła Quintet, z którym ma na koncie wydanie pięć albumów: „Eternal Entropy” 2017r., „Circlesongs” 2018, Tomasz Chyła Quintet – Live at Polish Radio 3, 2019r, „da Vinci” 2021 r oraz „Music We Like To Dance To” 2024.

Indywidualnie został nominowany do nagrody fonograficznej "Fryderyki" w roku 2019 oraz w 2024, w kategorii Muzyka Jazzowa, jako artysta jazzowy roku. W roku 2020 otrzymał nagrodę Grand Prix Jazz Melomani w kategorii „Jazzowa Nadzieja”. Wielokrotnie był wyróżniany na najwyższych pozycjach, w corocznym zestawieniu Jazz Top, prestiżowego magazynu Jazz Forum.

Jego muzyczny talent będzie można na żywo usłyszeć w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. W ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu do fragmentu filmu Kamerdyner w reżyserii Filipa Bajona zagra skrzypcowy koncert.

Fragment filmu zostanie wyświetlony na dużych ekranach w foyer filharmonii w piątek, 19 kwietnia 2024 roku, o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny.

Obraz "Kamerdyner" to opowiedziana z wielkim rozmachem, a zarazem inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców mieszkających na ziemiach kaszubskich w pierwszej połowie XX stulecia. Za kamerą filmu stanął Filip Bajon, a w kluczowych bohaterów wcielili się między innymi: Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Anna Radwan, Marianna Zydek, Sebastian Fabijański, Kamila Baar czy Daniel Olbrychski. Film otrzymał dwa Orły za scenografię oraz kostiumy.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...