14.04.2024 14:00 6 TS

W Gdańsku dyskutowali o przyszłości szkolnictwa technicznego

źródło: Nadmorski24

Przedsiębiorcy dla rozwoju szkolnictwa technicznego - pod takim hasłem w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku zorganizowano konferencję. Paneliści zwracali uwagę m.in. na problem finansowania.

Konferencja odbyła się w piątek, 12 kwietnia 2024 roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele m.in. pomorskich przedsiębiorstw, władz samorządowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele przedmiotów technicznych, uczelni wyższych czy organizacji zrzeszających pracodawców.

Jak zawsze problemem jest finansowanie. Chodziło o to, żeby wskazać pewne ścieżki, jak to robić, żeby szkoły techniczne miały, może nie tyle co łatwiej, ale żeby mogły wyposażać się w nowoczesne sprzęty potrzebne, aby później przekazywać tym młodym ludziom wiedzę - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską dr inż. Wojciech Władziński, dyrektor ZSŁ w Gdańsku.

Konferencja podzielona była na dwa panele dyskusyjne. Tematami rozmów panelistów były - Jak kształcić lokalnie aby absolwenci mogli pracować globalnie? Finansowanie nowych technologii w szkolnictwie zawodowym - czy stać nas na zakup? Kwalifikacje zawodowe - korzyści dla pracodawcy czy ograniczanie dla absolwenta? oraz Korzyści dla pracodawców wynikające ze współpracy ze szkolnictwem zawodowym.

Jako pracodawcy potrzebujemy w tej chwili pracowników dobrze wykształconych po szkołach technicznych. A z tym jest problem, który dotyczy wszystkich pracodawców we wszystkich branżach - mówi Bogdan Łaga, prezes Telewizji Kablowej Chopin w Wejherowie. - Ta konferencja to dobry początek tej całej dyskusji. Mamy za sobą dwa ciekawe panele, z których można wysunąć pewną konkluzję. Po pierwsze to początek do dalszej dyskusji co ze szkolnictwem zawodowym i co z kontynuacją tego co w tej chwili mamy. Rozmówcy prosili, aby kontynuować obecne programy z jednocześnie dość mocnym naciskiem na pewne zmiany. To są zmiany m.in. związane z doposażaniem szkół i co jest ważnym elementem przede wszystkim pozyskiwanie nauczycieli zawodu. Z tym borykamy się i staramy się wypracować jakieś stanowisko - zauważa.

Od wielu lat, m.in. w poprzedniej perspektywie finansowej aplikowaliśmy o kolejne środki. Będziemy dalej to robić. Ale są pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Są to rozwiązania finansowe - zauważa z kolei Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Jako powiat, czy każdy organ prowadzący potrzebuje finansowania. Jeżeli chodzi o szkolnictwo zawodowe, to po to, aby zatrudniać zawodowców. Czyli na przykład pracodawców, którzy przyjdą bezpośrednio z firm, którzy będą przygotowywać uczniów i będą też ich do siebie zabierać do firm, aby ten proces kształcenia zawodowego był jak najlepszy. Czy to będzie dedykowany specjalny fundusz na szkolenie zawodowe, czy to będzie uwzględnione w subwencji to wymaga dyskusji - zaznacza.

Konferencja miała na celu rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Wydarzeniem towarzyszącym były pierwsze Ogólnopolskie Zawody Techniczne 'Primus Inter Pares' przeznaczone dla uczniów szkół technicznych. Podzielone były na trzy etapy w obszarach automatyka i robotyka oraz informatyka i programowanie.

Do wygrania były m.in. indeksy na Politechnikę Gdańską.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...