13.04.2024 18:00 3 PM/Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie

Skomplikowany zabieg wykonano w wejherowskim szpitalu

Fot. Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie

Pacjentowi z odwróceniem trzewi, w tym z sercem położonym po prawej stronie implantowano rozrusznik serca z elektrodą komorową stymulującą fizjologiczny układ przewodzący serca – to kolejny zabieg przeprowadzony w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie.

Jest to prawdopodobnie pierwszy na świecie przypadek stymulacji obszaru lewej odnogi pęczka Hisa u pacjenta z dekstrokardią. Standardowo elektrodę stymulującą wprowadza się do jamy prawej komory i implantuje w okolicę koniuszka lub przegrody międzykomorowej. Nie jest to jednak stymulacja optymalna i w części przypadków doprowadza do kardiomiopatii. Stymulacja fizjologiczna, precyzyjnie stymulująca natywny układ przewodzący serca, jest przyszłością elektroterapii. Zabiegi tego typu są skomplikowane, bardziej czasochłonne, wymagające dodatkowego sprzętu i wsparcia systemu elektrofizjologicznego, ale przewaga tego typu stymulacji jest bezsporna – wyjaśnia dr Roman Moroz, kierownik Pracowni Elektroterapii KCCSiN w Wejherowie.

Jak informuje dr Roman Moroz pomimo trudności technicznych wynikających z odwrócenia trzewi u pacjenta nie tylko udało się w pełni zabezpieczyć niewydolny układ elektryczny serca, ale także skorygować istniejące wcześniej zaburzenia przewodnictwa śródkomorowego.

Końcowy obraz zapisu ekg z wąskimi zespołami QRS jest naprawdę zachwycający – dodaje dr Moroz.

Ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Wejherowie dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz podkreśla, że program elektroterapii serca w oparciu o stymulację fizjologiczną jest w Wejherowie rozwijany od 2020 roku. W tym czasie wykonano 280 tego typu zabiegów.

Podkreślamy, żeby wykonać zabieg potrzebny jest zespół heartteam dlatego podkreślamy, że przeprowadzili go dr Roman Moroz i dr Jędrzej Michalik, przy czynnym udziale pielęgniarek Agnieszki Horbal i Bernardetty Topp oraz wsparciu technika elektroradiologii Marty Tabaczyńskiej – czytamy na stronie wejherowskiego szpitala.

Fot. Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie Fot. Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie Fot. Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie Fot. Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...