01.04.2024 17:00 1 KL/TTM

W gminie Krokowa zbudował obserwatorium nocnego nieba

źródło: telewizjattm.pl/fot. Marek Trybański

Sam o sobie mówi, że jest pasjonatem nocnego nieba. Zajmuje się astrofotografią i prowadzi obserwacje wizualne. Wojciech Nawrocki w gminie Krokowa zbudował obserwatorium.

Obserwatorium powstało nieco dwa lata temu. Znajduje się na terenie gminy Krokowa.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Jest tutaj małe zaświetlenie sztucznym światłem, czyli krótko mówiąc jest dość ciemno. Jeżeli chcemy obserwować niebo i wykonywać zdjęcia nocnego nieba to szukamy miejsca, gdzie jest w miarę ciemno - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Wojciech Nawrocki, pasjonat nocnego nieba.

Pan Wojciech kosmosem zaczął interesować się w czasach szkolnych. Astronomia i astrofotografia to jego pasje od trzech lat. Najbardziej ciekawią go obiekty gwiazdotwórcze oraz obiekty obszarów pyłowych - mgławice, galaktyki i gwiazdy. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego sprzętu.

Światło potrzebuje dużo czasu, aby dotrzeć do matrycy kamery i żeby kamera zarejestrowała sygnał tego światła. Dla przykładu obiekt, który znajduje się 130 lat świetlnych od ziemi, to potrzebuje 130 lat, aby dotarło do nas do matrycy kamery. Ten obiekt, który mnie interesuje może już dawno nie istnieć, ale to światło cały czas dociera. Im więcej tego światła wyłapiemy tym lepszy jest efekt końcowy. Po zgromadzeniu tego sygnału, są to klatki surowe, które nie ma większego efektu. Potem to wszystko trzeba skalibrować i złożyć w jedną całość. Używamy do tego specjalnych aplikacji i programów, które łączą np. 250 zdjęć w jeden obraz i suma sumarum wychodzi nam zdjęcie, które trwało 2,5 godziny - opowiada Nawrocki.

Na budowie obserwatorium nie zakończyły się plany pasjonata nocnego nieba. Zamierza rozbudowywać swój obiekt.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.