27.02.2024 17:30 3 TS

Do Ziemi zbliża się 'diabelska' kometa

zdjęcie ilustracyjne/źródło: pixabay

Ciekawie wyglądający obiekt niebawem będzie można podziwiać na naszym niebie. Do Ziemi zbliża się kometa 12P/Pons-Brooks z charakterystycznymi 'rogami'. Stąd nazwano ją 'diabelską' kometą.

Kometa została odkryta w Obserwatorium Marsylijskim w lipcu 1812 r. przez Jean-Louisa Ponsa. Następnie w 1883 roku zaobserwowana została przez Williama Roberta Brooksa. Od roku obiekt nosi nazwę 'diabelskiej' komety. A to za sprawą erupcji na komecie do której doszło w lipcu 2023 roku. Pyłowo-gazowa otoczka przybrała charakterystyczny kształt 'rogów'.

Jak podaje portal www.spacereference.org NASA JPL sklasyfikowała 12P/Pons-Brooks jako 'asteroidę bliską Ziemi' ze względu na bliskość jej orbity do Ziemi, ale nie uważa się jej za potencjalnie niebezpieczną, ponieważ symulacje komputerowe nie wykazały żadnego bezpośredniego prawdopodobieństwa przyszłej kolizji.

12P/Pons-Brooks to kometa okresowa. W 2024 roku najbliżej Słońca znajdzie się 21 kwietnia. Według wyliczeń NASA, 2 czerwca zbliży się do Ziemi na odległość to około 232 mln km. Wtedy powinna być dobrze widoczna gołym okiem.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.