30.03.2024 08:00 7 PM

Tradycyjna święconka, czyli błogosławieństwo pokarmów

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM archiwum

Wielkanocne przygotowania kultywują stare tradycje, czyniąc z Wielkiej Soboty (30 marca) czas pełen oczekiwania i radości. To właśnie tego dnia, zgodnie z przekazem tradycji, odbywa się poświęcenie świątecznych potraw, które później udekorują wielkanocny stół. Kapłan błogosławi pokarmy zgromadzone w koszyczku, nadając im szczególną wartość symboliczną i duchowy wymiar.

Trzeci dzień Triduum Paschalnego, czyli Wielka Sobota, stanowi ostatni moment refleksji i przygotowań przed Wielkanocą. To czas zadumy nad tajemnicą Zmartwychwstania Pańskiego, który w katolickiej tradycji wiąże się także z obrzędem błogosławieństwa pokarmów.

W Polsce rytuał święcenia pokarmów znany jest od dawna, sięgając nawet końca XIII wieku. Na Kaszubach pojawił się nieco później, stając się ważnym elementem lokalnej kultury. Zwyczaj ten, choć wpisany głęboko w historię, odzwierciedla wiarę i nadzieję ludzi na zbawienie.

Wielkanocny koszyczek staje się wówczas symbolem obfitości i nadziei na nowe życie. Oprócz jajek, które reprezentują odrodzenie i nowe początki, znajdują się w nim także inne symbole: baranek czekoladowy, który symbolizuje Zmartwychwstanie Chrystusa, sól kuchenną jako ochrona przed złem, chleb symbolizujący obfitość, a także wędliny, chrzan i pieprz, które niosą ze sobą nadzieję na siłę i szczęście. Wszystkie te potrawy, wraz ze święconką, są zaniesione do kościoła, aby zostały pobłogosławione przez kapłana, dodając w ten sposób duchowy wymiar radosnemu świętowaniu.

Wielkanocne śniadanie, rozpoczynane od spożycia święconki, to czas radości i dzielenia się z bliskimi. Popularnym zwyczajem jest dzielenie się poświęconym jajkiem, co symbolizuje jedność i solidarność w rodzinie oraz społeczności wiernych. Takie gesty dodają głębi i znaczenia temu wyjątkowemu czasowi, wzmacniając więzi rodzinne i wzajemne relacje międzyludzkie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...