04.11.2023 21:58 15 TS

Nad Bałtykiem widać zorzę polarną. Zobaczcie widok z kamer i zdjęcia naszych czytelników

fot. Marlena Wicher

W sobotę (4 listopada) na Nordzie można było zaobserwować zorzę polarną. W naszej galerii zachęcamy do obejrzenia zdjęć nadesłanych przez czytelników.

Na niebie m.in. nad Lubiatowem, Kębłowem, Kochanowem, Dębkami, Władysławowem, czy Gdynią i innymi miejscowościami mieszkańcy zobaczyli niezwykłe zjawisko. To zorza polarna, czyli aurora australis lub aurora borealis (w zależności od bieguna). Za jej powstanie odpowiadają wybuchy na Słońcu, które wyrzucają w kierunku Ziemi duże ilości cząsteczek o wysokiej energii.

Zorza występuje głównie za kołami podbiegunowymi, ale widoczna może być nawet na terenach wysuniętych dalej na południe, więc zdarza się, że i w Polsce możemy podziwiać to zjawisko, tak jak ma to miejsce w sobotę (4 listopada).

Jest to możliwe wtedy, gdy Słońce jest najbardziej aktywne, a wybuchy niezwykle silne. Naukowcy są w stanie zmierzyć ich moc i przewidzieć zasięg występowania zórz polarnych. Mówi o tym Indeks KP, czyli wskaźnik określający aktywność promieniowania słonecznego. Jego skala jest dziesięciostopniowa i jeśli w okolicach koła podbiegunowego wskaźnik osiągnie poziom minimum 7, to mamy szansę na zorzę polarną na północy Polski. Najlepiej wybrać się wtedy nad Morze Bałtyckie, z dala od źródeł światła - czytamy na portalu teleskop.pl.

Zorzę polarną możecie też podziwiać na naszych kamerach:

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...