23.02.2024 12:00 5 TS

Ustawa metropolitalna trafiła do MSWiA. Samorządowcy zabiegają o prawne usankcjonowanie metropolii

źródło: OMGGS

Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od ośmiu lat samorządowcy OMGGS z 61 gmin i powiatów zabiegają o prawne usankcjonowanie metropolii.

W Warszawie w czwartek, 22 lutego 2024 roku, odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządowców z OMGGS z Pomorskim Zespołem Parlamentarnym oraz wiceministrem MSWiA Tomaszem Szymańskim i dyrektorem Grzegorzem Ziomkiem z MSWiA. W spotkaniach udział wzięli Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Magdalena Czarzyńska-Jachim, p.o. prezydenta Sopotu oraz Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Marian Cichon, starosta powiatu gdańskiego wraz z zastępczynią Natalią Błońską, Mirosław Augustyn, starosta powiatu tczewskiego, Leszek Sarnowski, starosta powiatu sztumskiego, Marek Zimakowski, wójt Przywidza, Michał Nowak, p.o. wójta gminy Pruszcz Gdański, Bogusława Engelbrecht, wójt Lini, rektor Marcin Gruchała, przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita oraz posłowie: Magdalena Kołodziejczak,** Agnieszka Pomaska**, Jacek Karnowski, Magdalena Sroka, Piotr Adamowicz, Patryk Gabriel, Stanisław Lamczyk, senatorowie Ryszard Świlski i Leszek Czarnobaj.

To co udało wam się zrobić to m.in. to, że uzyskaliście Państwo akceptację i zrozumienie. Podtrzymuję, że jest to dla nas również bardzo ważne - tak samo, jak ustawa metropolitalna. Oczekiwania społeczne wobec idei obszarów metropolitalnych są niezwykłe - jak również wokół ustawy. Mają Państwo moje wsparcie w tym zakresie - powiedział na spotkaniu wiceminister MSWiA Tomasz Szymański. I dodał, że jest to bardzo ważny społecznie projekt, dlatego będzie procedowany jako projekt rządowy.

Od ośmiu lat samorządowcy OMGGS z 61 gmin i powiatów zabiegają o prawne usankcjonowanie metropolii. W 2020 r. projekt ustawy trafił do Sejmu jako senacka inicjatywa ustawodawcza. Jednak na początku 2023 roku, po dwóch latach w tzw. 'zamrażarce sejmowej' posłowie zdecydowali o odrzuceniu pierwszego czytania.

Dzisiaj Pomorski Zespół Parlamentarny, ale także wiceminister do spraw samorządu w MSWiA otrzymali od pomorskich samorządowców projekt ustawy metropolitalnej. Jest to niezwykle ważne ze względu na kwestie rozwojowe naszej metropolii, chociażby kwestie związane z transportem i ochroną klimatu. Mam nadzieję, że to zrozumienie zarówno w Sejmie, jak i w rządzie będzie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wiceprezes Rady OMGGS.

Ustawa to nie tylko regulacje prawne, ale przede wszystkim rzeczywisty klimat współpracy, który towarzyszy nam od wielu lat. Przede wszystkim współdziałamy od najmniejszych do największych gmin, jako jedność. Wierzę, że ta inicjatywa, która została dzisiaj tak przychylnie przyjęta, spotka się ze sprawną realizacją i wkrótce doczekamy przyjęcia przez Sejm ustawy metropolitalnej. To ustawa, na którą czekają wszystkie pomorskie gminy- powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS.

Co daje ustawa metropolitalna?

Dla nas jest ten projekt niezwykle ważny, bo chodzi w nim o integrację prowincji z metropolią. Kwestie transportowe, klimatyczne, edukacyjne, kulturalne - wiele płaszczyzn, gdzie możemy się spotkać i dyskutować. Mamy nadzieję, że ustawa o związku metropolitalnym zostanie uchwalona jak najszybciej - powiedział Leszek Sarnowski, starosta powiatu sztumskiego

Ustawa metropolitalna - jak przekonują członkowie OMGSS - to wspólne planowanie inwestycji i przebiegu dróg, rozbudowa siatki połączeń, zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, lepsze skomunikowanie mniejszych miejscowości, wspólna troska o ochronę klimatu i czyste powietrza, a także rozwój zrównoważonej mobilności i lepsza promocja w Europie i na świecie. Ustawa to także dodatkowe środki na realizację wspólnych zadań.

Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie kilkaset milionów złotych (5,75% podatku PIT), które obecnie trafiają do budżetu państwa - przekonują w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...