2 tys. wagonów węgla rocznie mniej. Elektrociepłownia w Gdyni jest o krok bliżej zeroemisyjności

środa, 21 lutego 2024
źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W efekcie emisja gazów cieplarnianych ma zostać obniżona o 40 proc. We wtorek, 20 lutego 2024 roku, w elektrociepłowni w Gdyni podpisano umowę między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. na budowę kogeneracyjnej instalacji gazowej.

Podpisanie umowy między PGE Energia Ciepła S.A. i SBB Energy S.A. na budowę kogeneracyjnej (produkującej zarówno energię cieplną, jak i prąd) instalacji opartej na pięciu silnikach gazowych to kolejny etap dekarbonizacji elektrociepłowni w Gdyni.

Certyfikowaną metodologią policzyliśmy ślad węglowy i przyjęliśmy założenie, że do roku 2030, więc w bardzo krótkim czasie, ten ślad węglowy będzie obniżony o 43%. Kluczowym graczem w tej grze jest właśnie współpraca z PGE Energią Cieplną – podkreślał podczas podpisywania umowy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Jak mówiła obecna na uroczystości Małgorzata Banasik z Zarządu PGE S.A., celem jest poprawa komfortu życia mieszkańców, świeże powietrze oraz zdrowie dzieci.

To wszystko wymaga znacznych działań. Budowa nowego źródła kogeneracyjnego z wykorzystaniem silników gazowych tutaj, w Gdyni jest ważną inwestycją, która znacząco obniża emisję – powiedziała Małgorzata Banasik.

Umowę ze strony PGE Energia Ciepła S.A. podpisali prezes zarządu tej firmy Maciej Jankiewicz oraz Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.

— Transformacja źródeł wytwórczych w elektrociepłowni w Gdyni pozwoli na zredukowanie do roku 2027 emisji CO2 o niemalże 200 tys. ton, czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na prawie 200 dni w ciągu roku - powiedziała Ewa Barszcz.

Planowane efekty po zakończeniu 2. etapu dekarbonizacji w EC Gdynia:

  • 2000 wagonów węgla rocznie mniej,

  • obniżenie emisji tlenków siarki o 90 proc.,

  • obniżenie emisji tlenków azotu o 75 proc.,

  • obniżenie emisji pyłów o 95 proc.,

  • obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc..

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Wypadek na trasie nad morze. Są osoby poszkodowane
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026

Wypadek na trasie nad morze. Są osoby poszkodowane

Sportowa bitwa na plaży. Mistrzostwa Pomorza w siatkówce plażowej
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026

Sportowa bitwa na plaży. Mistrzostwa Pomorza w siatkówce plażowej

Kaszubski festiwal rękodzieła. Twórcy pokazali swoje unikatowe wyroby
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026 2

Kaszubski festiwal rękodzieła. Twórcy pokazali swoje unikatowe wyroby

Wykolejenie pociągu towarowego. Ruch wstrzymany
Ważne
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026 1

Wykolejenie pociągu towarowego. Ruch wstrzymany

Kajakarze opanowali Zatokę. Weekend szkoleń przyciągnął amatorów i ekspertów
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026 1

Kajakarze opanowali Zatokę. Weekend szkoleń przyciągnął amatorów i ekspertów

Bezcenny zabytek wrócił do sanktuarium
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026 1

Bezcenny zabytek wrócił do sanktuarium

Fischmarkt powraca. Kaszubscy rybacy ponownie przejmą miasto
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026 3

Fischmarkt powraca. Kaszubscy rybacy ponownie przejmą miasto

Ławki niszczone, śmieci pozostawiane nad stawem. Stowarzyszenie prosi o rozwagę
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026

Ławki niszczone, śmieci pozostawiane nad stawem. Stowarzyszenie prosi o rozwagę

Przechowywał w swoim domu ponad kilogram narkotyków i dopalaczy
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026 1

Przechowywał w swoim domu ponad kilogram narkotyków i dopalaczy

Powstanie pomnik upamiętniający Wojsko Polskie
Nowe
sobota, 6 czerwca 2026

Powstanie pomnik upamiętniający Wojsko Polskie

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →