08.02.2024 12:00 2 TS/KPP Wejherowo

Oszustwo na Blika. Ofiarami były mieszkanki powiatu wejherowskiego

źródło: pixabay

Przestępcy w mediach społecznościowych wciąż podszywają się np. pod znajomych i próbują przekonać do przekazania im pieniędzy. W środę, 7 lutego 2024 roku, na terenie powiatu wejherowskiego doszło dwukrotnie do oszustwa metodą na BLIK.

Jak poinformowali mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie oszust włamał się na konto komunikatora znajomych pokrzywdzonych i wysłał im wiadomość z prośbą o przekazanie gotówki przez podanie kodu BLIK. Nieświadome tego, że mają do czynienia z przestępcą kobiety zgodziły się na wypłatę 1,3 tys. zł oraz 400 zł.

Policjanci zajmują się tymi sprawami i przestrzegają przed oszustami. Prośbę o pożyczkę lub przekazanie pieniędzy przestępcy najczęściej uzasadniają nagłą sytuacją. Wiele osób sądząc, że koresponduje z zaufaną osobą, podaje kod BLIK a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji nie sprawdzając jej szczegółów. W ten sposób przekazuje się przestępcom swoje oszczędności - mówi asp. Karolina Pruchniak, z KPP Wejherowo.

Policjanci radzą:

  • nie ujawniaj danych osobowych - nigdy nie podawaj kodu Blik, numeru telefonu, ani żadnych innych danych personalnych osobom, które się do Ciebie zwracają z nagłą potrzebą pożyczenia pieniędzy.

  • weryfikuj tożsamość rozmówcy - zawsze potwierdzaj tożsamość osoby dzwoniącej lub wysyłającej wiadomość tekstową, szczególnie jeśli prosi o wykonanie jakiejkolwiek płatności.

  • kontaktuj się osobiście ze znajomymi, którym masz przekazać kod Blik - jeśli otrzymasz taką prośbę, zawsze skontaktuj się bezpośrednio, najlepiej telefonicznie z osobą, której masz pomóc finansowo. W tym celu używaj wyłącznie znanego wcześniej numeru telefonu lub adresu e-mail do osoby, której chcesz wysłać Blika.

  • nie daj się nakłonić do pośpiechu - oszuści często próbują podjąć działania na szybko, by nie dać ofierze czasu na przemyślenie i zrozumienie sytuacji. Nie pozwól, by emocje zdominowały Twoje reakcje.

  • stosuj dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć przestępcy konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms)

  • zawsze sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej. Przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy ile wynosi kwota i do kogo ona trafi

  • nie klikaj w linki otrzymane od nieznanych numerów – mogą Cię przenieść do stron wyłudzających dane lub pieniądze

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...