13.01.2024 11:30 8 ab

Uczcili rocznicę nadania praw miejskich | ZDJĘCIA

fot. Konrad Biskup

W sobotę, 13 stycznia 2024 roku, mijają 374 lata od nadania praw miejskich dla Wejherowa. Jak co roku z tej okazji przed pomnikiem założyciela miasta Jakuba Wejhera złożono wiązanki kwiatów.

Dzisiaj w sobotę gromadzimy się tu na rynku miejskim, aby wspomnieć tę niezwykle ważną dla miasta datę. 13 stycznia 1650 roku Wejherowo otrzymało prawa miejskie z rąk króla Jana Kazimierza, czyli po 7 latach od powołania do życia osady o nazwie Wejherowska Wola. Dlatego dzisiaj świętujemy to wydarzenie. Dziękujemy tym wszystkim, na czele z Jakubem Wejherem, którzy tworzyli i budowali to miasto. Dzisiaj to my mamy możliwość by wspólnie z mieszkańcami dalej zmieniać Wejherowo – mówił Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowo

W uroczystości jak zwykle wzięło udział także stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Tempora Militum, czyli dawny Pułk Czarnieckiego. Rekonstruktorzy tradycyjną salwą uświetnili obchody.

Nadanie praw miejskich było bardzo ważnym w historii momentem dla Wejherowa. Dało to miasto duży impuls do rozwoju. Dlatego dzisiaj ponownie wraz z rekonstruktorami uczciliśmy tę datę – mówi Krzysztof Zdunkowski, prezes stowarzyszenia Tempora Militum.

Wejherowo - miasto z bogatą historią

Kilkaset lat temu wojewoda malborski Jakub Wejher otrzymał od króla Jana Kazimierza przywilej, na mocy którego utworzona przez niego osada Wejherowska Wola została podniesiona do godności miasta o nazwie Wejheropolis, czyli Wejherowo.

Osadę Wejherowska Wola wojewoda malborski Jakub Wejher powołał do życia, za zgodą króla Władysława IV, 28 maja 1643 roku. Związane to było z realizacją obietnicy złożonej Bogu za ocalenie życia podczas oblężenia miasteczka Biała (teren obecnej Białorusi). Osada rozwijała się prężnie i już po 7. latach 13 stycznia 1650 roku król Jan Kazimierz nadał jej prawa miejskie.

Wejherowo było jedynym w ówczesnych Prusach Królewskich miastem prywatnym i ostatnim osadzonym na prawie chełmińskim, a przywilej określał między innymi uprawnienia samorządu miejskiego oraz sposób wyboru władz Wejherowa. Obywatelem miasta mógł zostać każdy mężczyzna, chrześcijanin bez względu na narodowość, który z okazji otrzymania tej godności zapłaci 10 złotych polskich. Wszystkim mieszkańcom zapewniono zwolnienie na 30 lat z wszelkich opłat, ciężarów i kontrybucji na rzecz skarbu państwa. Przywilej królewski przyznawał też prawo odbywania w mieście czterech jarmarków dorocznych oraz dwóch jarmarków tygodniowo – czytamy na stronie wejherowo.pl.

Warto dodać, że król również ustalił, że w herbie miasta będzie „biały krzyż rycerzy maltańskich na niebieskim polu, otoczony zielonym wieńcem wawrzynowym, a w środku krzyża będzie czerwona róża”.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.15:39 28.12.202315:39 28.12.2023


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...