11.12.2023 14:30 2 TS/PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni powstaje jedna z największych hal produkcyjnych w Europie. To w ramach programu "Miecznik"

Włącz filmik

źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Na mierzącej 46 m wysokości Hali Kadłubowej na terenie PGZ Stoczni Wojennej zawieszona została wiecha. Budowla ta jest częścią wartej ponad 300 mln zł inwestycji związanej z realizacją największego w historii polskiej Marynarki Wojennej kontraktu na budowę trzech wielozadaniowych fregat „Miecznik”.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę m.in. budowę dwóch hal produkcyjnych a także przebudowę już istniejącej infrastruktury oraz modernizację i rozbudowę parku maszynowego. Jak podkreśla inwestor, 'inwestycja jest niezbędna do realizacji Programu „Miecznik” i znacznie zwiększy zdolności produkcyjne PGZ Stoczni Wojennej'.

Dzisiaj, wraz z zawieszeniem wiechy na najwyższej w Polsce hali, świętujemy osiągnięcie kolejnego kamienia milowego największej w ponad 101-letniej historii naszej Stoczni inwestycji. Jeszcze kilka miesięcy temu nasze nowe hale były jedynie śmiałymi pomysłami i niektórzy powątpiewali, czy uda się je zrealizować. Jak widać wszystko idzie zgodnie z harmonogramem i już za kilka miesięcy, w sierpniu 2024 roku, PGZ Stocznia Wojenna będzie dysponowała infrastrukturą i maszynami oraz urządzeniami, które uczynią z niej najnowocześniejszą stocznią w Polsce! – powiedział Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej.

Natomiast prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek podkreślił, że 'PGZ Stocznia Wojenna, która znów notuje dodatni bilans ekonomiczny, przeżywa swoją drugą młodość'.

To zasługa wszystkich Państwa – począwszy od prezesa Pawła Lulewicza, a na każdym z pracowników kończąc. Jestem pewien, że zarówno dzięki realizacji programu Miecznik, jak i zamówień realizowanych dla zagranicznych kontrahentów ten okres dobrej koniunktury będzie długi. Z pewnością w Hali Kadłubowej odbędzie się niejedna uroczystość stoczniowa, czego serdecznie Państwu życzę - mówił.

Inwestycja związana jest z realizacją programu „Miecznik”

Najważniejszym zadaniem wartej ponad 300 mln zł inwestycji jest budowa nowej hali. Zgodnie z projektem powierzchnia zabudowy wyniesie blisko 6 tys. m kw. Jak podaje PGZ Stocznia Wojenna wysokość hali - 43 m (a nawet 46 m wliczając zamontowane na dachu zespół urządzeń do wentylacji) - będzie ją czyniła najwyższą halą w polskim przemyśle stoczniowym i jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Poza tym budowana jest hala produkcyjna, w której będą funkcjonowały wszystkie stoczniowe wydziały wyposażeniowe (powierzchnia zabudowy to prawie 5 tys. m kw.). Jak podaje biuro prasowe PGZ Stoczni wojennej konsorcjum w składzie NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET odpowiada także za rozbudowę i przebudowę nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych wraz z modernizacją infrastruktury technicznej na terenie Stoczni.

Wyjaśnijmy, że inwestycja związana jest z realizacją programu „Miecznik”, czyli budowy trzech ultranowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Powstaną one w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego, w ramach największego w historii kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu. Pierwsza fregata zostanie wybudowana do 2026 r.

Wielozadaniowe fregaty będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Dzięki tym okrętom Marynarka Wojenne RP uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z NATO - przekazuje dział Komunikacji Marketingowej PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Realizacja projektu w Polsce pozwala na wytworzenie około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...