19.11.2023 15:02 7 ab

Trwa XXVII Turniej KGW Ziemi Puckiej. Koła Gospodyń Wiejskich walczą w Pucku o tytuł najlepszych

W Powiatowym Ośrodku Sportu Młodzieżowego w Pucku trwa 27. Turniej KGW Ziemi Puckiej. O miano najlepszego walczy aż 25 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu puckiego.

Podczas turnieju gospodynie muszą zmierzyć się z konkurencjami kulinarnymi, czy artystycznymi. Jak podkreśla przewodnicząca Rady Gminnej Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku, rywalizacja jest zacięta i każde z kół chce zaprezentować się z jak najlepszej strony.

W turnieju startuje wszystkie 25 kół z powiatu puckiego. Jeżeli chodzi o nasze konkurencje to wśród nich są: tablica z informacjami o kole, konkurencja związana z modą, skecz, potrawa oraz piosenka o naszej miejscowości. Dzisiaj jest nasze święto i cieszymy się, że możemy się spotkać. Życzę wszystkim pierwszego miejsca, ale niech wygrają ci najlepsi – mówi przewodnicząca Rady Gminnej Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku oraz Wojewódzkiego KGW, Regina Kwidzyńska.

Jak zaznacza obecny podczas wydarzenia wójt Tadeusz Puszkarczuk, gmina Puck jest jedyną w województwie pomorskim i jedną z nielicznych w Polsce, gdzie aktywnie działa tak dużo kół gospodyń wiejskich.

Dzisiejsze wydarzenie jest szczególne, ponieważ razem z powiatem puckim organizujemy ten turniej z okazji 25-lecia działalności Starostwa Powiatowego w Pucku. Dzisiaj panie z KGW zaprezentowały potrawy wegańskie. Co prawda, nie jest to do końca typowo kaszubskie jedzenie, ale będziemy mogli się przekonać, co to znaczy jeść jednocześnie po kaszubsku i po wegańsku – żartuje Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck.

Zadowolenia nie kryje też starosta pucki. Jarosław Białk podkreśla, że to pierwszy raz, gdy Turniej KGW Ziemi Puckiej odbywa się w stolicy powiatu puckiego, a nie na terenie gminy Puck, jak to bywało w poprzednich latach.

Dzisiaj jest 27. edycja turnieju, ale warto pamiętać, że nasze koła funkcjonują już znacznie dłuższej. Miały w latach 80. i 90. troszeczkę słabszy okres, ale się odbudowały i jestem bardzo z tego dumny. Dzisiejszy turniej odbywa się w zupełnie nowej oprawie, bo koła wyjechały poza gminę Puck. Wszystkie ostatnie turnieje odbywały się w ośrodku w Żelistrzewie. Tym razem z okazji 25-lecia zaprosiliśmy koła do Powiatowego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w stolicy powiatu puckiego, czyli Pucku – mówi Jarosław Białk, starosta pucki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...