18.11.2023 11:14 1 ab

Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie. Poznaliśmy zwycięzców szesnastej edycji

Daniel Zaputowicz / Twoja Telewizja Morska

Za nami kolejny Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie. Na scenie Filharmonii Kaszubskiej w 16. edycji OPMFT wystąpiło 8 zespołów z różnych części kraju. Tym razem statuetka Pegaza trafiła do grupy teatralnej 3 Próby z Uniwersytetu Gdańskiego za spektakl „Szymborska – kolaż”.

XVI edycja wydarzenia została poświęcona dwóm niezwykłym noblistkom - Wisławie Szymborskiej oraz Oldze Tokarczuk. Tematem przewodnim XVI edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych było "W poszukiwaniu opowieści uniwersalnej".

Jak zwykle w festiwalu wystąpiły amatorskie grupy teatralne z całej Polski w wieku 15-25 lat. Zmagania uczestników na scenie wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej trwały dwa dni (16-17.11.2023 r.).

W czwartek, 16 listopada 2023 r., swoje umiejętności zaprezentowały: grupa teatralna Anonimowych Teatroholików z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie („Opór”), grupa teatralna 3 Próby z Uniwersytetu Gdańskiego („Szymborska – kolaż”), grupa teatralna TeART z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ("Pokolenie Wyrazistych") oraz grupa teatralna Kompromisu nie Będzie z Sopotu („Moniodram”).

Z kolei w piątek, 17 listopada 2023 r., na scenie Wejherowskiego Centrum Kultury wystąpiły pozostałe zespoły: grupa teatralna Jaszczury Teatralne z Krakowa ("Idiota"), grupa teatralna 404 z Warszawy ("Jeden dzień z życia handlarza organami"), grupa teatralna Teatr Standby Studio z Gdańska ("Julia i Romeo") oraz Wiktoria Barcz z Wejherowa (monodram "Kwintesencja życia").

Zwycięzcami XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie zostali aktorzy z grupy teatralnej 3 Próby z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy za swoje przedstawienie otrzymali prestiżową statuetkę Pegaza. I nagroda trafiła do grupy "Jaszczury Teatralne" z Krakowa za spektakl "Idiota".

Wejherowo znowu stało się stolicą teatrów młodzieżowych i studenckich. Dla widzów była to szansa podziwiania wspaniałych spektakli, a dla młodych ludzi - w wielu przypadkach pierwsza okazja do wystąpienia na profesjonalnej scenie, zmierzenia się z liczną publicznością i opinią jurorów – podsumował festiwal Adam Szulc z Wejherowskiego Centrum Kultury.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...