15.11.2023 08:00 9 Tomasz Smuga/Mieszko Weltrowski/TTM

W Wejherowie rozmawiają z uczniami o przedsiębiorczości. 'W rękach młodych osób jest to, aby świat był piękny'

W Starostwie Powiatowym w Wejherowie odbyła się konferencja inaugurująca Powiatowy Tydzień Przedsiębiorczości. Tematem wiodącym konferencji, przygotowanym wspólnie z Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego – partnerem wydarzenia, było omówienie unijnej dyrektywy (ESG) dotyczącej sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jak co roku powiat wejherowski zorganizował cały tydzień poświęcony współpracy biznesu ze sferą edukacji, który rozpoczął się od konferencji w wejherowskim starostwie. Tegoroczny 'Powiatowy tydzień przedsiębiorczości' trwa w dniach od 13 listopada do 19 listopada.

Tydzień przedsiębiorczości zwyczajowo rozpoczęliśmy konferencją inauguracyjną we współpracy z wydziałem ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Zorganizowaliśmy konferencję dla pracodawców, ale i też dla uczniów klas ekonomicznych, czyli można powiedzieć, że przyszłych pracodawców, aby omówić sprawy niedalekiej przyszłości. Już w 2024 roku mają wejść nowe dyrektywy unijne dotyczące raportowania - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Mowa o raportowaniu działań przedsiębiorstw dotyczących ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz zarządzanie w sferze korporacyjnej.

Od wielu lat duże przedsiębiorstwa radzą sobie z tym znakomicie. Dużym problemem z kolei jest to dla małych i średnich przedsiębiorstw. Po pierwsze bardzo często w małych i średnich przedsiębiorstwach pracuje mniejsza liczba osób zajmująca się na co dzień tym, co jest taką podstawową organiczną działalnością. Bardzo często musi to być osoba, która będzie się świetnie orientowała w nowych wytycznych, będzie wiedziała jak je zastosować i potrzebna jest w związku z tym wiedza - wyjaśnia Magdalena Markiewicz, prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Gdańskiego.

Wiedza - na którą uwagę zwraca prodziekan UG - ma być niezbędna już w niedalekiej przyszłości, a więc tyczyć się będzie nie tylko obecnych, ale i przyszłych przedsiębiorców.

Bardzo cieszę się z obecności młodzieży z uwagi na to, że to właśnie najmłodsze pokolenie wykazuje bardzo dużą wrażliwość na te problemy. Widzą ich istotność. Prawdopodobnie właśnie ci młodzi ludzie będą mieli największe przełożenie i możliwość wdrażania wszelkiego rodzaju działań, które spowodują, że nasz świat będzie piękny - przekonuje Magdalena Markiewicz.

W ramach Tygodnia Przedsiębiorczości zaplanowany został cykl wydarzeń skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, propagujący szeroko rozumianą przedsiębiorczość. Przewidziane są spotkania w szkołach z przedsiębiorcami, doradcami zawodowymi odnośnie ścieżki kariery i możliwości rozwoju, wyjazdy do firm, a także konkursy mające na celu wspieranie postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi - dodaje starosta Wejherowski.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...