12.11.2023 17:00 0 ab / Gdyńskie Centrum Sportu

Blisko 4000 osób z całej Polski wzięło udział w Biegu Niepodległości w Gdyni

11 listopada 2023 r. Gdynia zamieniła się w stolicę biegania. W Biegu Niepodległości wzięło udział prawie 4000 uczestników z całej Polski. Na dystansie 10 km zwyciężyli Krzysztof Żygenda i Marta Łagownik. Tego dnia odbyły się także biegi dla dzieci i młodzieży oraz marsz nordic-walking.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy wydarzeniem, którego powrót na sportową mapę Polski ucieszył tysiące entuzjastów biegania. Zarówno wśród zawodników jak i kibiców, którzy tłumnie zgromadzili się przy trasie, dostrzegłem mnóstwo pozytywnych emocji. Cieszę się, że Bieg Niepodległości po raz kolejny udowodnił, że Gdynia potrafi świętować jeden z najważniejszych dni w naszej historii z uśmiechem na ustach, dbając przy tym o aktywność fizyczną oraz promowanie zdrowego stylu życia – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

W biegu głównym, po sprinterskim finiszu, zwyciężył z czasem 30 min. i 45 sek. Krzysztof Żygenda. Cztery sekundy po nim na metę wbiegł reprezentant Ukrainy Roman Adamovich, a na najniższym stopniu podium stanął Florian Pyszel.

Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego startu. Od początku biegło mi się bardzo dobrze, na 3 km do mety byłem trzeci, a chłopacy uciekli mi na kilkanaście sekund. W sezonie letnim przygotowuje się głównie pod dystans 5000 m i to m.in.. pozwoliło mi mieć odpowiedni zapas prędkości na taki finisz – mówił zwycięzca biegu głównego na dystansie 10 km Krzysztof Żygenda.

Wśród pań zwyciężyła, podobnie jak w 2022 roku, Marta Łagownik, mijając linię mety po 34 min. i 29 sek. Kolejna zawodniczka dobiegła 5 sekund później i była to Weronika Lizakowska. Trzecie miejsce przypadło Białorusince Sviatlanie Sanko.

Bardzo się cieszę, że co roku tu wracam. Gdynia ma w sobie coś magicznego, że chce się tu wracać – mówiła Marta Łagownik.

Z 10-kilemetrową trasą zmagali się również pasjonaci nordic-walkingu. Wśród mężczyzn zwyciężył Piotr Brzozowski, a wśród kobiet triumfowała Ida Halk.

W ramach wydarzenia rozegrano także biegi młodzieżowe. Młodzież startowała w biegu juniora, młodzika, starszaka i malucha. Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

Organizatorem wydarzenia było Gdyńskie Centrum Sportu.