04.11.2023 14:00 2 Tomasz Smuga

W Pucku testowali nowy sprzęt do chirurgii robotowej. Ma pomóc m.in. w skróceniu czasu hospitalizacji

telewizjattm.pl/fot. Karina Labuda

Dzięki temu sprzętowi będzie można m.in. skrócić czas hospitalizacji i zmniejszyć dolegliwości bólowe pooperacyjne, a lekarzom pomoże bardziej precyzyjnie wykonywać zabiegi. W sobotę (4 listopada) w Szpitalu Puckim miała miejsce prezentacja sprzętu do chirurgii robotowej.

Używając zaledwie kilku centymetrowych nacięć skóry można do wewnątrz ciała wprowadzić narzędzie robota, które umożliwi operacje chorego narządu z bardzo dużą dokładnością. Zdaniem dyrektora ds. medycznych w Szpitalu Puckim dr n. med. Kamila Bury 'to jest system bardzo kompaktowy'.

Według mnie jest skrojony [sprzęt do chirurgii robotowej - dop. red.] i przygotowany pod małe szpitale i bloki operacyjne. Operacje, które możemy wykonywać dzięki temu sprzętowi, to całe spektrum chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ginekologii operacyjnej, urologii operacyjne. Można sobie wybierać to co sobie człowiek wymarzy - przekonuje dr n. med. Bury.

Jak przekonuje dyrektor tzw. 'chirurgia robotowa' przeznaczona jest nie tylko dla szpitali uniwersyteckich, czy specjalistycznych, ale i dla powiatowych.

Które są sprofilowane na dany typ pacjenta. My tutaj głównie specjalizujemy się w operacjach przepukliny. Taki robot, to kolejne instrumentarium, które ze swoją precyzją ruchu i pracy, jak i zakresem ruchu, który nie jest osiągalny dla nawet najlepszych narzędzi laparoskopowych, powoduje, że chirurgia wchodzi na kolejny etap. To jest ewolucja - podkreśla dr n. med. Kamila Bury.

W prezentacji sprzętu w Szpitalu Puckim uczestniczył m.in. starosta pucki Jarosław Białk, który w rozmowie z Twoją Telewizją Morską poinformował, kiedy takie urządzenie może trafić do Pucka.

Jesteśmy szpitalem, który chce się bardzo rozwijać. W związku z tym szukamy nowych możliwości, aby rozwijać się technologicznie. Wydaje się, że ten sprzęt byłby dobrym rozwiązaniem dla naszego szpitala. Jeżeli domówimy szczegóły, to za kilka miesięcy być może to urządzenie zacznie tutaj pracować - przyznaje Białk. - Co mnie fascynuje w tym sprzęcie, to jest to, że pacjent dużo szybciej przechodzi rekonwalescencję, a lekarze mogą dużo bardziej precyzyjnie wykonywać swoją pracę - zauważa starosta pucki.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...