05.10.2023 13:00 4 PM

Dla kogo bezpłatna szczepionka przeciw grypie?

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Jak podają specjaliści szczepiąc się na grypę chronimy się przed ciężkim przebiegiem choroby i zapobiegamy wystąpieniu groźnych powikłań. W sezonie 2023/2024 obowiązują nowe zmiany w zakresie refundacji szczepionek przeciw grypie.

Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną. Przenosi się głównie drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni lub ze skażoną powierzchnią. Choroba jest bardzo zaraźliwa, jedna chora osoba dorosła zaraża średnio 4 osoby. Grypa objawia się nagłym zachorowaniem, wysoką gorączką powyżej 38°C, dreszczami oraz bólami głowy i mięśni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 20-latek uciekał przed policją i uderzył w barierki

Szczepiąc się na grypę chronimy się przed ciężkim przebiegiem choroby, zapobiegamy wystąpieniu groźnych powikłań. Ponadto szczepiąc się chronimy swoich bliskich. Do rozwoju powikłań pogrypowych może dojść u każdego – podaje Sanepid.

Od 1 września 2023 szczepionki przeciw grypie (podawane we wstrzyknięciu oraz donosowa) są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, osób 65+ oraz kobiet w ciąży.

W grupie dorosłych w wieku 65+ bezpłatnie dostępne są: szczepionki przeciw grypie (Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra). Aktualne pozostają zasady refundacji „leki bezpłatne dla kobiet w ciąży” na szczepionki przeciw grypie. 50% refundacji na szczepionkę przeciw grypie przysługuje dorosłym w wieku w wieku ≥18 lat – informuje rządowa strona internetowa szczepienia info.

Więcej na temat szczepionek na grypę: https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jak-sa-refundowane-szczepionki-przeciw-grypie-w-sezonie-2023-2024

Według WHO rocznie na świecie choruje na grypę nawet 10% osób dorosłych i od 20% do 30% dzieci. Każdego roku globalnie rejestruje się nawet 5 mln ostrych przypadków choroby. Z powodu grypy rocznie umiera od 250 tys. do 500 tys. osób, z czego 28 tys. -111 tys. stanowią dzieci poniżej 5 roku życia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kontrowersyjny film w Wejherowie. 'Zielona granica' w Filharmonii Kaszubskiej

Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest coroczne szczepienie ochronne. Szczepionki przeciw grypie są bezpieczne, nie wywołują grypy. Wszystkie dostępne szczepionki w Polsce są 4-walentne. Należy pamiętać, że najprostszą metodą profilaktyki grypy jest higiena rąk. W sezonie epidemicznym grypy zaleca się unikanie skupisk ludzi, stosowanie dystansu społecznego.

Sezon epidemiczny grypy w Polsce trwa od października do maja, w tym szczyt zachorowań trwa od stycznia do marca. Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem sezonu wzmożonych zachorowań, najlepiej już we wrześniu lub październiku. Czas wykształcenia odporności po szczepieniu trwa od 2 do 3 tygodni, w związku z tym szczepienia przeciw grypie zalecane są do końca grudnia, przed rozpoczęciem szczytu zachorowań.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...