04.10.2023 12:00 120 Tomasz Smuga

Kontrowersyjny film w Wejherowie. 'Zielona granica' w Filharmonii Kaszubskiej

fot. Agata Kubis/wck.org.pl

'Zielona granica' w reżyserii Agnieszki Holland zagości na dużym ekranie w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Film, który wywołał burzę w polskich mediach w stolicy powiatu wejherowskiego będzie można obejrzeć od niedzieli (8 października).

'Zielona granica' miała swoją światową premierę podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Agnieszka Holland za film otrzymała nagrodę specjalną festiwalu.

Teraz gdy tu siedzimy, wydarzenia opowiedziane w moim filmie nadal się dzieją. Ludzie wciąż kryją się w lasach, są odzierani z godności, ze swoich podstawowych praw, z bezpieczeństwa i część z nich straci życie. Tu w Europie, nie dlatego, że nie ma środków, żeby pomóc tym ludziom, ale dlatego, że nie chcemy — mówiła na konferencji po otrzymaniu nagrody reżyserka.

CZYTAJ TEŻ: Wybitny, znany na całym świecie pianista zagrał w Puckim Hospicjum

W październiku produkcja znajdzie się w kinowym repertuarze w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Seanse zaplanowano na 8, 11, 14, 20, 21, 22, 24, 25, 26 oraz 27 października. Szczegółowy harmonogram oraz cennik biletów można znaleźć na stronie Wejherowskiego Centrum Kultury.

'Zielona Granica' to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowsze dzieło reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. To opowieść fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas - czytamy w opisie filmu.

'Zielona granica' wywołała burzę w polskich mediach

Film podzielił polską scenę polityczną. Produkcja jest ostro krytykowana przez prawicowych polityków, m.in. przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Przykro mi, że próbuje się ich obrażać, deptać godność munduru i naszych symboli. Każdy może mieć swoje poglądy, ale niestety, niektórzy realizując swoje przekonania, posuwają się do kłamstwa i oszczerstwa ze szkodą dla Polski i nas wszystkich, z pokrzywdzeniem polskich funkcjonariuszy i ich najbliższych – powiedział prezydent we Włodawie podczas uroczystości wręczenia odznaczeń funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży pod koniec września poinformował, że film Agnieszki Holland w kinach studyjnych będzie poprzedzony rządowym spotem. Do tych zapowiedzi odniósł się przewodniczący PO Donald Tusk.

Polska to jest poważne państwo, nawet jeśli od dłuższego czasu nie mamy poważnej władzy. Polska ma się zatrząść z powodu jakiegoś filmu? Przedstawiciele najwyższej władzy, prezydent, premier, ministrowie zajęli się recenzjami filmu, którego w dodatku nie widzieli - powiedział na konferencji prasowej w Kaliszu Tusk.

Dodajmy, że Agnieszka Holland w Watykanie odbierze nagrodę specjalną za film 'Zielona granica' podczas Festiwalu Tertio Millennio.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...