03.10.2023 13:00 21 Tomasz Smuga

W Muzeum Piaśnickim uczcili pamięć ofiar hitlerowskiej zbrodni

telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

Pokazem filmowym i prelekcją w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie uczcili pamięć ofiar niemieckich zbrodni na Pomorzu. - Musimy bardzo pracować nad tą pamięcią, nad tym jaką pracę ci ludzie wykonywali. Wtedy dopiero poczujemy stratę i uświadomimy sobie jaką ważną rolę pełnili dla naszej ojczyzny - podkreśla Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof.

Decyzją Sejmu RP z dnia 13 stycznia br. dzień 2 października został uchwalony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r. TEgo dnia obchody odbyły się m.in. w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie znajdującym się przy placu Ofiar Piaśnicy.

Oprócz Piaśnicy w 1939 roku były też inne zbrodnie popełnianie przez Niemców. W okresie od jesieni 1939 roku do wiosny 1940 roku Niemcy w około 400 miejscach na Pomorzu zamordowali około 30 tysięcy osób - przypomina Teresa Patsidis, zastępca dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

Jednym z największych na Pomorzu miejsc zbrodni hitlerowskiej była Piaśnica. Przypomnijmy, że w Lasach Piaśnickich na początku drugiej wojny światowej hitlerowcy rozstrzelali kilkanaście tysięcy osób, przedstawicieli polskiej inteligencji, jak również osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi III Rzeszy.

Do innych największych pomorskich miejsc zbrodni należały też: Szpęgawsk koło Starogardu Gdańskiego, Lasy Kaliskie obok Kartuz, Skarszewy, Mniszek koło Świecia nad Wisłą, Igły w Chojnicach, Rudzki Most koło Tucholi, Karolewo i Radzim koło Sępólna Krajeńskiego, Paterek koło Nakła nad Notecią, Tryszczyn i fordońska Dolina Śmierci koło Bydgoszczy, Barbarka koło Torunia, Klamry koło Chełmna, Łopatki koło Wąbrzeźna oraz Skrwilno koło Rypina.

telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

CZYTAJ TEŻ: 'Zginęli za to, że byli Polakami'. Uroczystości w Piaśnicy

W związku z tym pamiętajmy w tym dniu o tych wszystkich tragicznych wydarzeniach. Ale pamiętajmy też o dorobku tych ludzi. O tym co dla Polski zrobili i jak żyli. Po to, aby to dziedzictwo kulturowe przetrwało. Musimy bardzo pracować nad tą pamięcią, nad tym jaką pracę ci ludzie wykonywali. Wtedy dopiero poczujemy stratę i uświadomimy sobie jaką ważną rolę pełnili dla naszej ojczyzny - podkreśla Patsidis.

Muzeum Piaśnickie do użytku uroczyście zostało oddane 11 sierpnia 2023 roku. Muzeum mieści się przy ul. Ofiar Piaśnicy 6 w przedwojennej willi zbudowanej w 1926 roku przez doktora Franciszka Panka, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba gestapo. Budynek ten Skarb Państwa wykupił od ostatniej właścicielki Zofii Ostrowskiej z przeznaczeniem na miejsce upamiętnienia ofiar zbrodni piaśnickiej. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zostało powołane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, jako odział Oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...