30.09.2023 15:00 23 PM/UM Puck

Nie mają pieniędzy na zakup środków higienicznych. Na ratunek przychodzi specjalna skrzyneczka

Fot. UM Puck

Puck dołączył do akcji "Różowa Skrzyneczka" prowadzonej przez fundację o tej samej nazwie, która działa na rzecz powszechnego dostępu do darmowych podpasek i tamponów w przestrzeni publicznej - urzędach, szkołach, szpitalach.

Ma ona na celu zniwelowanie wykluczenia menstruacyjnego. Statystyki pokazują, że duży procent kobiet nie ma zapewnionego dostępu do tego rodzaju środków higienicznych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Milion złotych dla gminy z najwyższą frekwencją. Kasa przeznaczona będzie na remizę strażacką

— *Różowe skrzyneczki od tygodnia dostępne są w damskich toaletach Urzędu Miasta i od teraz znajdziecie również naszą lokalizacje na mapie fundacji https://rozowaskrzyneczka.pl/mapa/. Zachęcamy inne instytucje, szkoły oraz firmy na terenie miasta, do włączenia się w akcję, niech mapa zaróżowi się w naszym rejonie – czytamy na stronie miasta.

Fundacja Różowa Skrzyneczka to przestrzeń wsparcia dla wszystkich osób menstruujących.

Każdego dnia walczymy o bezwarunkowy dostęp do bezpłatnych środków higienicznych na czas menstruacji, znosimy wykluczenie i tabu menstruacyjne, edukujemy i zabiegamy o równy dostęp do wiedzy o miesiączce oraz domagamy się systemowych zmian w tym zakresie. Budujemy świat, w którym podpaski będą traktowane na równi z papierem toaletowym – czytamy na stronie fundacji.

Aż 4% kobiet i osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. 

21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...