26.09.2023 15:00 7 PM/MOSG

Ma miejsce dla 250 rozbitków. Będzie przeciwdziałał nielegalnej migracji

Fot. MOSG

Morski Oddział Straży Granicznej odebrał nowy patrolowiec o numerze burtowym SG-301. Jak mówią sami strażnicy jest to najnowocześniejsza jednostka pływająca we flocie polskiej straży granicznej. Będzie służyła ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej na Bałtyku i Morzu Śródziemnym. W części rufowej przewidziano miejsce dla w sumie 250 rozbitków.

Pełnomorska jednostka patrolowa OPV (offshore patrol vessel) SG-301 ma długość prawie 70 m, szerokość 11,5 m oraz zanurzenie około 4,5 m.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanka Gdyni zamieszkała w domu 'Top Model'

Patrolowiec będzie mógł wykonywać zadania bez zawijania do portu minimum przez 12 dni z 35 osobami, w tym 20 członkami stałej załogi. Na jednostce są zamontowane dwa kontenery z wyposażeniem ratowniczym, dodatkowo na burtach znajdują się dwie szybkie łodzie służące do działań interwencyjnych – informuje Morski Oddział Straży Granicznej.

Fot. MOSG Fot. MOSG Fot. MOSG

W części rufowej przewidziano miejsce dla w sumie 250 rozbitków, którzy będą mogli tam przebywać do 24 godzin. Do ewakuacji medycznej posłuży na pokładzie dziobowym certyfikowana płaszczyzna do współpracy ze śmigłowcem, która będzie wykorzystywana również jako platforma do operowania dronem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejny nowy elektryczny autobus na wejherowskich liniach

Główne zadania nowego patrolowca to m.in. ujawnianie prób przekroczenia morskich granic Unii Europejskiej wbrew przepisom, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz transportowaniu przez morskie granice odpadów i szkodliwych substancji chemicznych – podaje MOSG.

Jednostka będzie również mogła uczestniczyć w akcjach ratowniczych i humanitarnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...