22.09.2023 12:00 11 PM

Skażona woda w gminie Wejherowo. Co dalej?

Fot. Marek Trybańsk/TTM

Woda w Bieszkowicach, Gniewowie, Nowym Dworze Wejherowskim, Reszkach i Zbychowa nadaje się tylko do spłukiwania toalet – taką decyzję wydał w czwartek (21 września) Sanepid. Nie wiadomo jaka jest przyczyna skażenia wody. Gmina Wejherowo zapowiada, że będą wykonywane zabiegi poprawiające prawidłowe parametry w wodociągu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie wydał komunikat o braku przydatności do spożycia z wodociągu Reszki zaopatrującego miejscowości: Bieszkowice, Gniewowo, Nowy Dwór Wejherowski, Reszki i Zbychowo ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne tj. ponadnormatywną liczbę bakterii Enterokoki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lasy Państwowe pozywają posłanki KO w sprawie Piaśnicy

Z wodociągu Reszki 19 września pobrano trzy próbki wody, w dwóch próbkach, na ujęciu i w Gniewowie stwierdzono bakterie Enterokoki. Rozporządzenie o jakości wody przeznaczonej do spożycia mówi o tym, że w wodzie pitnej nie mogą występować takie bakterie. Podjęliśmy decyzję, że woda nie nadaje się do spożycia - mówi Zdzisław Westa, p.o. dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie.

Fot. Marek Trybańsk/TTM Fot. Marek Trybańsk/TTM Fot. Marek Trybańsk/TTM

Nie wiadomo jaka jest przyczyna skażenia wody.

Na wodociągu w Reszkach nie było prowadzonych żadnych prac. Będziemy wykonywać zabiegi poprawiające prawidłowe parametry, będzie chlorowanie i płukanie sieci - informuje Jacek Macholl z Urzędu Gminy Wejherowo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 12 - letnia dziewczynka potrącona na pasach, trafiła do szpitala

Po zakończeniu tych prac muszą zostać przeprowadzone dwa badania które nie wykażą skażenia bakteriologicznego i wtedy Sanepid wydaje komunikat o nadawaniu się wody spożycia.

Będziemy przeprowadzać badania, żeby jak najszybciej woda nadawała się do spożycia – dodaje Jacek Macholl.

Gmina podstawiła beczkowozy dla mieszkańców, poniżej udostępniamy miejsca gdzie się znajdują:

— Bieszkowice- boisko przy ulicy Szkolnej

— Nowy Dwór Wejherowski- parking przy kościele ( od jutra zmiana lokalizacji na parking przy szkole podstawowej)

— Reszki- przy remizie OSP

— Zbychowo- przy remizie OSP

— Gniewowo- przy świetlicy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...