22.09.2023 14:00 2 Mieszko Weltrowski/OR

Komisie wyborcze formują się przed wyborami

fot. archiwum/ttm

Już tylko nieco ponad 3 tygodnie pozostały do wyborów parlamentarnych. Obecnie kompletowane są składy obwodowych komisji wyborczych, a jak się okazuje - chętnych do prac nie brakuje.

21 września do godziny jedenastej komitety wyborcze mogły zgłaszać swoich kandydatów, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych.

Zainteresowanie pracą w komisjach wyborczych jest bardzo duże. Czekamy jeszcze na uzupełnienie przez komitety wyborcze. Następnie komisarz powoła komisje ze zgłoszonych składów. W tym roku mamy aż 17 komisji. Mamy nadzieję, że wszędzie będą pełne składy gdyż pracy będzie naprawdę sporo — mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Emilia Głogowska, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich w UG Wejherowo.

A to tylko na terenie gminy Wejherowo. W innych miejscach jest podobnie także dlatego, że za pracę w komisji jej członkowie otrzymają dietę w wysokości 600 złotych, a przewodniczący składu nawet 800 zł. Tymczasem obecnie warto zadbać nie tylko o swoje miejsce w komisji, ale także w ogóle o możliwość głosowania w danych obwodach.

Bardzo dużo ludzi chce głosować, mamy bardzo dużo wniosków o zmianę miejsca głosowania. Jest również sporo wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania — dodaje Emilia Głogowska.

Pamiętać jednak należy o terminach, które dają wyborcom możliwość znalezienia się na spisie wyborczym.

Jeżeli chodzi o zmianę miejsca głosowania, bądź wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, trzeba to zrobić na trzy dni przed głosowaniem. Jeżeli chodzi o wydawanie zaświadczeń, to możemy zgłosić się do dowolnego urzędu miasta lub gminy i takie zaświadczenie stamtąd pobrać — dodaje Emilia Głogowska.

Wszystko po to, by odpowiednio i na czas przygotować się do swojego obywatelskiego obowiązku i szansy do wzięcia udziału w najważniejszych wyborach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...