24.09.2023 15:00 4 OR/ Ministerstwo Zrowia

Masz dzieci? Sprawdź, jakie leki otrzymasz bezpłatnie

fot. pixabay.com

Od 1 września dzieci i młodzież mają prawo do darmowych leków. Wykaz obejmuje niemal 3 tys. medykamentów.

Masz niepełnoletnie dzieci? Na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP znajdziesz listę bezpłatnych leków. Należy zalogować się na swoje IKP, kliknąć powiadomienie, jakie pojawi się na górze strony i otworzyć bezpłatną listę leków. Na liście znajdują się leki, które wcześniej podlegały częściowej refundacji.

Listę leków można przeglądać wyszukując leki na 3 sposoby, według: grupy wieku osób, dla których są przeznaczone, grupy leków lub nazwy leku.

Na liście znajdują się m.in. leki: okulistyczne, przeciwhistaminowe, przeciwpasożytnicze, stosowane w chorobie Parkinsona, przeciwdrgawkowe, przeciwbólowe, przeciw dnie moczanowej, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, immunostymulujące, stosowane w terapii hormonalnej, szczepionki (np. na grypę), przeciwwirusowe, na gruźlicę, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, hormony trzustki, stosowane w chorobach tarczycy, kortykosteroidy, urologiczne, ginekologiczne, kortykosteroidy, przeciwłuszczycowe, preparaty o działaniu gojącym i regenerującym, przeciwgrzybicze, na cholesterol i nadciśnienie, moczopędne, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, stosowane w anemii, przeciwkrwotoczne, przeciwzakrzepowena, na cukrzycę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Otworzyli Pomorskie Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

Aby otrzymać darmowy preparat, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim lek musi znajdować się wykazie "18-". Są to leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia są objęte refundacją oraz mają udokumentowaną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w populacji pacjentów poniżej 18. roku życia.

Ponadto, co oczywiste, pacjent nie może ukończyć 18 lat, a lekarz powinien zdiagnozować u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku.

Czekamy na Państwa sygnały i informacje z regionu. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...