Politycy nie zabijajcie polskich mediów

24.09.2023 12:00 5 PM

Setki wypadków przez złą zmianę pasa. Zastosowali nowe rozwiązanie

Fot. GDDKiA

Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych. Chcąc poprawić tę sytuację GDDKiA zastosowało doświadczalnie oznakowanie poziome informujące o numerze drogi.

Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2022 r. nieprawidłowa zmiana pasa ruchu była przyczyną 530 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących, w których śmierć poniosły 52 osoby, a 648 zostało rannych.

Chcąc poprawić czytelność węzłów drogowych a więc i bezpieczeństwo kierowców, zastosowaliśmy doświadczalnie, na wybranych odcinkach dróg krajowych, oznakowanie poziome informujące o numerze drogi do której prowadzi dany pas ruchu, ale również o miejscowości kierunkowej (na obwodnicach dużych aglomeracji miejskich). Aby poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowaliśmy krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia – informuje GDDKiA.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieli rękawice, owijki i petardy. Kibole z Wejherowa i Kolbud przed ustawką

W grudniu 2022 r. przekazany został do Ministra Infrastruktury projekt zmian do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Jednym z zaproponowanych w dokumencie rozwiązań jest możliwość umieszczanie numerów dróg na pasach ruchu w miejscach, gdzie skomplikowany układ drogowy może powodować trudności z wyborem właściwego kierunku jazdy, np. wielopasowy przekrój autostrady, drogi ekspresowej itp. - podaje GDDKiA.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W okolicy Jeziora Orle znajdowało się grodzisko

Chcąc poznać opinię kierowców na temat przedstawionych rozwiązań przygotowano krótką ankietę: Link do ankiety.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...