19.09.2023 14:30 3 OR/Miasto Hel

Bakterię z grupy coli odkryto w helskich wodociągach

fot. pixabay.com

Bakterie grupy coli pojawiły się w wodociągach zbiorowego zaopatrzenia w Helu. Wyniki badań próbek wykazały obecność pojedynczych bakterii grupy coli w trzech punktach sieci wodociągu.

13 września pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Pucku pobrali próbki wody w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu przy ul. Szkolna 1. W próbkach stwierdzono ponadnormatywne ilości - bakterii grupy coli (35 jtk/100 ml) oraz escherichia coli (35 jtk/100 ml).

W trosce o zdrowie konsumentów Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku 14 września stwierdził brak przydatności wody do spożycia w budynku - czytamy w komunikacie PPIS.

Kolejne próbki w budynku szkoły oraz w sieci wodociągu zbiorowego pobrano 15 września. Wyniki znane były 18 września.

W wodzie u odbiorców wykryto pojedyncze bakterie grupy coli i jednocześnie nie stwierdzono obecności bakterii chorobotwórczych Escherichia coli i Enterokoków - podaje PPIS.

W związku z tym pucki sanepid stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia, po przegotowaniu. Przegotowania wymaga woda do:

  • przygotowywania posiłków

  • mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw

  • mycia zębów

  • mycia naczyń

  • kąpieli noworodków i niemowląt.

Woda w stanie surowym może być używana do:

  • higieny osobistej

  • prac porządkowych

  • spłukiwania toalet.

EKOHEL Sp. z o.o. w porozumieniu z PPIS w Pucku, prowadzi działania prewencyjne oraz naprawcze, które polegają na sukcesywnym płukaniu sieci wodociągowej na obszarze całego miasta. Z uwagi na nieznaczne ilości bakterii, obecnie nie jest planowane używanie dodatkowych środków bakteriobójczych, takich jak podchloryn sodu. Kolejne badania wody zaplanowane są na 19 września 2023 roku (wtorek).

Z podobnym problemem mierzyli się mieszkańcy Wejherowa, o czym pisaliśmy tutaj. Przez kilka dni, od 1 do 9 marca, woda na kilkunastu ulicach Wejherowa nie nadawała się do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne – obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli, Enterokoków. PEWIK Gdynia podstawił wówczas beczkowozy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...