19.09.2023 14:00 5 PM/UM Gdynia

Trwa budowa węzła Karwiny. Będą zmiany w organizacji ruchu

Panorama na węzeł Karwiny // fot. archiwalne Marcin Mielewski/gdynia.pl

Od najbliższej środy (20 września) na węźle Karwiny rozpocznie się układanie bitumicznych warstw ścieralnych w ciągu ul. Wielkopolskiej i Chwaszczyńskiej. Prace będą prowadzone odcinkowo. Zostanie zachowana przejezdność w obu kierunkach – do i z centrum miasta.

To ostatnie tak duże utrudnienia na terenie tej inwestycji. Jednocześnie wykonanie wskazanych robót to znaczący krok w kierunku zakończenia prac, które doskwierały mieszkańcom każdego dnia. Przechodzimy do układania bitumicznych warstw ścieralnych. Roboty potrwają od 20 do 28 września. Pierwsze prace będą prowadzone na odcinkach od ul. Górniczej do ul. Gryfa Pomorskiego. Jednak roboty drogowe obejmą cały odcinek, na którym jest realizowana inwestycja pn.: „Utworzenie węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny” – faza 1 – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jechał zygzakiem na feldze. Miał w organizmie niemal 3 promile alkoholu

W ramach prac konieczne będzie wprowadzenie tymczasowych zwężeń jezdni – w celu przeprowadzenia robót drogowych. Przejezdność zostanie zachowana.

Przypomnijmy, że cała inwestycja obejmuje przebudowę skrzyżowań wraz z udogodnieniami dla rowerzystów i pieszych. W sąsiedztwie przystanku PKM Gdynia Karwiny powstanie jednopoziomowy parking typu Park&Ride, na którym znajdzie się niejsce dla 140 samochodów i motocykli (w tym 20 osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich). Bike&Ride pomieści zaś co najmniej 50 rowerów, a 600 metrów dróg dla jednośladów pomoże swobodnie dotrzeć do i z węzła. Strefa Kiss&Ride pozwoli z kolei na krótki postój trzem pojazdom. Nowoczesna infrastruktura dla autobusów i trolejbusów, do której będą prowadzić buspasy, umożliwi sprawne skomunikowanie środków transportu zbiorowego. W ramach inwestycji nie zabraknie energooszczędnego oświetlenia i zieleni: 35 800 metrów kwadratowych trawników, 140 nowych drzew oraz krzewów i kwiatów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lokomotywa wodorowa ruszyła na trasę z Gdyni do Helu

Obecny koszt inwestycji to blisko 99 mln zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...