18.09.2023 15:30 3 Tomasz Smuga

Piłkarski sędzia z Wejherowa na międzynarodowej liście!

fot. Norda FM

Zaczynał od grania w piłkę nożną na jednym z boisk w Wejherowie. Obecnie sędziuje spotkania w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, a przed nim być może nawet szansa na europejską karierę. Arbiter z grodu Wejhera Damian Kos ma znaleźć się na liście polskich sędziów międzynarodowych.

Jak podaje Sport.pl, Tomasz Musiał (Kraków) i Krzysztof Jakubik (Siedlce) zostaną skreśleni przez Polski Związek Piłki Nożnej z listy polskich sędziów międzynarodowych. Pierwszy z powodów zdrowotnych, a drugi ze względu na prezentowany poziom. W ich miejsce na liście pojawią się Łukasz Kuźma z Białegostoku oraz sędzia z Wejherowa Damian Kos.

Arbiter z Wejherowa prowadzi mecze w Ekstraklasie od 2020 roku. Kos przez ten czas sędziował 46 meczów, w których pokazał 202 żółte i 6 czerwonych kartek oraz podyktował 8 rzutów karnych.

CZYTAJ TEŻ: Trener z Wejherowa z certyfikatem potwierdzającym kompetencje sędziego międzynarodowego w karate tradycyjnym

O swoich początkach z gwizdkiem na murawie opowiedział w programie 'Gość Dnia' na antenie radia Norda FM.

W Ekstraklasie debiutowałem w lipcu 2020 roku w meczu Legia Warszawa - Pogoń Szczecin. To była ostatnia kolejka. Taki mecz dla debiutantów. Teoretycznie bez znaczenia, bo Legia była już mistrzem. Mecz fajnie się potoczył. Nie był dla mnie ciężki - wspominał w rozmowie z Grzegorzem Renuszem w 'Gościu Dnia' Damian Kos.

Dlaczego postawił na sędziowanie?

Nie będę oryginalny. Zaczęło się od miłości do futbolu - opowiadał Kos. - Pochodzę z Wejherowa i kopałem w piłkę na pobliskim placu między ulicami Graniczną, a Przemysłową. Następnie uczęszczałem na treningi do trenera Stefana Machalińskiego w Gryfie. Wzgórze Wolności, to okres mojego dzieciństwa. Na etapie liceum musiałem zdecydować co dalej z moim życiem. Znając swoje warunki i umiejętności, trzeba było twardo zweryfikować, gdzie pójść dalej. Wybrałem studia. Ale nie chciałem zostawić piłki nożnej. Zapisałem się na kurs sędziowski do Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Wieku bodajże 16, czy 17 lat ukończyłem go i od parunastu lat sędziuję w Polsce.

Do tej pory w obecnym sezonie 2023/2024 Damian Kos sędziował w czterech meczach w PKO BP Ekstraklasie. Pokazał w nich 25 żółtych kartek i 1 czerwony kartonik.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...