16.09.2023 14:00 122 Tomasz Smuga/Jakub Dulko/TTM wybory

Czy pójdziecie na wybory parlamentarne? Mieszkańcy podzielili się swoją opinią [SONDA]

telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz

15 października udamy się do lokali wyborczych, aby wybrać posłów i senatorów w wyborach parlamentarnych 2023. Twoja Telewizja Morska przeprowadziła sondę wśród mieszkańców, czy pójdą zagłosować.

Miesiąc przed wyborami, czyli 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Demokracji. Dziennikarze TTM udaliśmy się do centrum Wejherowa, aby zapytać przechodniów czy wezmą udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Wszystkie przepytanie osoby zadeklarowały, że 15 października wrzucą swoją kartę do głosowania do urn.

— Oczywiście, jak najbardziej. Jestem obywatelką i chcę głosować dla Polski. Jeżeli nie będą kłamać w telewizji to frekwencja się poprawi. Uważam, że wybory powinny obowiązkowe dla wszystkich obywateli – mówi pani Maria z Ostrowa.

Tak. Będę brała. Frekwencja jest stanowczo za niska. Można ludzi zachęcać – dodaje pani Natalia z Wejherowa.

Oczywiście, że się wybieram. Wszyscy powinni iść i głosować – podkreśla pan Ryszard ze Strzebielina.

CZYTAJ TEŻ: Lista kandydatów do Sejmu z okręgu 'gdyńsko-słupskiego'

Z kolei pan Michał dodał, że na październikowe wybory wybierze się też ze względu na referendum.

Uważam, że referendum, to jedna z najbardziej demokratycznych form, jaka może być dla obywatela, bo pytają nas o zdanie. Natomiast pytania są sformułowane, jak są. Ale wziąć udział trzeba, aby pokazać, że korzystamy z tych praw. Frekwencja zawsze może być większa. Należy edukować obywateli, że to jest prawo – uważa pan Michał z Gdyni.

Warto tutaj przypomnieć, że w dzień tegorocznych wyborów parlamentarnych odbędzie się też referendum. Polkom i Polakom zadane zostaną cztery pytania:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

W Polsce głosować można od osiągnięcia pełnoletności. Dla części wyborców październikowe głosowanie będzie pierwszym w ich życiu. Tak jest w przypadku pani Nikoli z Wejherowa.

Wybieram się na wybory. To będą moje pierwsze. Chcę móc wyrazić jakiekolwiek zdanie na temat Polski. Inni moi znajomi w moim wieku raczej zostawiają sprawę komuś innemu. Myślę, że młodzi ludzie nie są raczej nastawieni na wybory, bo mają to w czterech literach – zauważa pani Nikola.

CZYTAJ TEŻ: Lista kandydatów do Senatu w okręgach 'wejherowskim' i 'puckim'

Będziecie głosować w wyborach parlamentarnych w październiku? Wyraźcie swoją opinię w naszej sondzie.

Przypomnijmy, że w poprzednich wyborach do Sejmu i Senatu w 2019 roku frekwencja w całej Polsce wyniosła 61,74 proc. W województwie pomorskim była nieco wyższa - 63,46 proc. Wybory do parlamentu w 2023 roku odbędą się 15 października.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...