15.09.2023 13:00 12 Tomasz Smuga

Pięciu kandydatów do Senatu w 'wejherowskim' i 'puckim' okręgu

archiwum telewizjattm.pl

O mandat senatora w październikowych wyborach 2023 w okręgach 'wejherowskim' oraz 'puckim' ubiega się łącznie pięciu kandydatów. Sprawdziliśmy, kto znajduje się na listach.

Okręg wyborczy numer 62 swoim zasięgiem obejmuje miasto Słupsk oraz powiaty lęborski, słupski i wejherowski. W październiku mieszkańcy tego okręgu krzyżyk będą mogli postawić przy jednym z trzech kandydatów. W tym okręgu o senatorski mandat ubiegać się będą Kazimierz Kleina z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Krzysztof Kropidłowski z KW Konfederacji Wolność i Niepodległości oraz Samanta Nowińska z KW Prawo i Sprawiedliwość.

CZYTAJ TEŻ: Lista kandydatów do Sejmu z okręgu 'gdyńsko-słupskiego'

Dwóch kandydatów z kolei znajdzie się na listach wyborczych w okręgu numer 64, który obejmuje powiat pucki oraz miasto Gdynię. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że są to Danuta Białooka-Kostenecka z z KW Prawo i Sprawiedliwość i Sławomir Rybicki z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Jakie są zadania senatora?

Senator ma obowiązek czynnego uczestniczenia w posiedzeniach Senatu i jego organów: komisji, Prezydium Senatu, Konwentu Seniorów. Jeżeli narusza ten obowiązek i opuszcza bez usprawiedliwienia posiedzenia albo jest na nim obecny, ale nie bierze udziału w głosowaniu, to obniżane są świadczenia pieniężne, które otrzymuje za dany miesiąc.

Na posiedzeniach plenarnych senator może zabrać głos w sprawie omawianej przez Senat, zgłaszać wnioski do rozpatrywanej przez Izbę ustawy i uchwały − proponować jej odrzucenie, przyjęcie bez poprawek albo wnosić do jej tekstu poprawki, zgłaszać tzw. wnioski formalne (np. ogłoszenie przerwy, ograniczenie czasu przemówień) i dotyczące porządku obrad. Jeżeli senator przedstawiał na posiedzeniu Izby stanowisko komisji w sprawie omawianej ustawy, to po ostatecznym jej rozpatrzeniu przez Senat ma obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach odpowiednich komisji sejmowych, na których wyjaśnia stanowisko przyjęte przez Senat.

Senator ma prawo do przedstawiania projektów uchwał lub, w imieniu grupy 10 senatorów, projektów ustaw. Jeżeli Senat przyjmie projekt ustawy, zostaje on następnie wniesiony do Sejmu jako inicjatywa ustawodawcza. Jednym z praw senatora związanych z wykonywaniem mandatu jest możliwość składania oświadczeń senatorskich na końcu każdego posiedzenia Senatu.

Niezależnie od oświadczeń na posiedzeniu Izby senator może także zwrócić się do członków Rady Ministrów, przedstawicieli organów i instytucji państwowych i samorządowych o udzielenie informacji i wyjaśnień w sprawach wynikających z wykonywania przez niego obowiązków parlamentarnych. Senator ma prawo dostępu do materiałów i wglądu w działalność organów administracji publicznej, spółek z udziałem Skarbu Państwa, zakładów oraz przedsiębiorstw państwowych i samorządowych. Senator może ponadto wystąpić z tzw. interwencją, czyli zająć się konkretną sprawą, np. przekazaną mu przez jego wyborcę, i żądać wyjaśnień, jak została ona załatwiona. To uprawnienie ma umożliwić senatorowi pomoc obywatelom np. w sytuacjach, gdy podjęcie decyzji w ich sprawach bez uzasadnienia jest odwlekane w czasie przez urzędy i inne instytucje.

Przypomnijmy, że wybory odbędą się w niedzielę (15 października). Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...