Politycy nie zabijajcie polskich mediów

10.06.2023 14:00 19 OR/Łukasz Grabowski

Rąbał drewno do utraty tchu. Osiemnastolatek z Połczyna najlepszym drwalem na świecie!

mat. pras./Łukasz Grabowski

Szymon Groenwald z Połczyna wygrał międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. W miniony piątek (9 czerwca) pokonał w Holandii doświadczonych i utytułowanych zawodników z całego świata.

Już samo pojawienie się zawodnika z Europy na podium zawodów drwali ekstremalnych wydawało się niemożliwe. Medale przez lata zarezerwowane były dla przedstawicieli Ameryki Północnej lub Australii. Do piątku. Wtedy siekierę wbił między nich Szymon Groenwald i zgarnął złoty medal mistrzostw świata juniorów Stihl Timbersports®!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Otwarcie puckiej mariny szybciej niż planowano

Szymon Groenwald musiał zmierzyć się z sześcioma ekstremalnymi konkurencjami, wśród których były m.in. Underhand Chop (zawodnik stoi na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery). Szymon z czasem 13.64 sekundy pobił w niej rekord świata. Kolejnymi konkurencjami były Standing Block Chop czyli rozłupywanie stojącej kłody oraz Single Back, w której zawodnik odcina od kłody (o średnicy 46 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej). Ta konkurencja ( z czasem 9.01 sekundy) również przyniosła naszemu reprezentantowi rekord świata.

To coś niesamowitego. Ciężko pracowałem na ten sukces i cieszę się, że udało się wygrać — mówi Szymon Groenwald

Stihl TIMBERSPORTS® to międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...