26.05.2023 12:00 15 OR/PEJ

Elektrownię atomową zaprojektują najlepsi na świecie

mat. pras. PEJ sp. z o.o.

Coraz bliżej do zaprojektowania i wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu. Światowi liderzy rynku sektora cywilnej energetyki jądrowej utworzą konsorcjum do postawienia milowych kroków w tym strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju przedsięwzięciu.

Czołowe na świecie firmy z sektora cywilnej energetyki jądrowej Westinghouse i Bechtel wspólnie utworzą konsorcjum do zaprojektowania i wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu. Umowa, która określa główne zasady współpracy między PEJ a konsorcjum amerykańskich firm została podpisana 25 maja 2023 roku w Warszawie.

Podpisanie umowy na zaprojektowanie elektrowni planowane jest jeszcze w tym roku. Umowa ustala zakresy odpowiedzialności i definiuje najważniejsze reguły oraz warunki, którymi partnerzy mają się kierować w ramach realizacji projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Określa również, że obie amerykańskie firmy będą razem pracować m.in. w takich obszarach jak projektowanie obiektu jądrowego, realizowanie założonego harmonogramu prac, kontrola projektu oraz zapewnienie jego jakości.

ZOBACZ TAKŻE: Protest przeciwników atomówki, pojawili się też zwolennicy

Umowa, która określa zasady współpracy pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe oraz konsorcjum Westinghouse-Bechtel, jest wynikiem trwających w ostatnich miesiącach intensywnych negocjacji. Zasady te znajdą zastosowanie do kolejnych, umów dotyczących realizacji budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...