16.05.2023 14:00 1 Tomasz Smuga/AWFiS Gdańsk

Niepełnosprawna studentka chce przepłynąć kanał La Manche

AWFiS Gdańsk

Określany jest mianem najbardziej ruchliwego szlaku wodnego na świecie. Kanał La Manche wpław zamierza przepłynąć niepełnosprawna studentka AWFiS w Gdańsku. — To moje największe marzenie - mówi Alicja Giedryś.

Z wykształcenia jest magistrem filozofii oraz inżynierem ochrony środowiska. Aktualnie Alicja Giedryś jest studentką pierwszego roku na kierunku Sport na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Startując na pływalniach była wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych na dystansach 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem dowolnym. Zawodniczka sekcji pływackiej osób niepełnosprawnych ruchowo Stowarzyszenia Rehabilitacyjno-Sportowego Szansa Start Gdańsk przygotowuje się do swojego największego wyzwania. W 2024 roku zamierza wpław przepłynąć kanał La Manche.

Trenuję pływanie praktycznie od zawsze. Na obiektach AWFiS trenuję razem z klubem Szansa Start Gdańsk. Treningi na wodach otwartych realizuję w zatoce. Jestem sportowcem z niepełnosprawnością ruchową. Moim największym marzeniem jest przepłynięcie kanału La Manche - mówi w rozmowie z gdańskim AWFiS Alicja Giedryś.

ZOBACZ TEŻ: Rumianin przepłynął kanał La Mache!

Trzecia próba przepłynięcia kanału La Manche

Pływaczka ma za sobą już dwie próby przepłynięcie kanału. Jednak te podjęte w lipcu 2021 roku oraz w lipcu 2022 roku zakończyły się niepowodzeniem ze względów zdrowotnych. Zdaniem jej trenerki w przypadku Giedryś będzie to do "trzech razy sztuka".

Alicja jest zawodniczką bardzo zaangażowaną, pracowitą i ambitną. Realizuje duże obciążenia treningowe. Jeżeli ma mocne treningi to w tygodniu przepływa około 50 - 60 km. Dla osoby, która przygotowuje się na kanał La Manche, to duże obciążenie. Ale realizuje wszystkie cele. Dzięki czemu myślę, że uda się jej w przyszłym roku osiągnąć ten cel, który sobie wymarzyła - twierdzi dr Hanna Klimek - Włodarczyk, trener klasy mistrzowskiej w pływaniu.

Kanał La Manche to najbardziej ruchliwy szlak wodny na świecie. Codziennie przepływa przez niego ponad 500 statków, a najkrótsza odległość między brytyjskim Dover, a francuskim Calais wynosi ok. 33 km. Przepłynięcie Kanału La Manche zalicza się do tzw. Korony Oceanów, czyli siedmiu największych wyzwań pływackich ziemi (coś na wzór Korony Ziemi alpinistów) i do Triple Crow ( Kanał La Manche, Kanał Catalina i maraton pływacki wokół Manhattanu – 46km).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...