11.05.2023 15:00 0 OR

Noc Muzeów w najbliższą sobotę! Sprawdź co, gdzie i jak

fot. TTM

Muzea, biblioteki, atrakcje turystyczne. Wszystkie te miejsca w połowie maja otwierają swoje podwoje w jedną, wyjątkową noc w roku. Większość atrakcji udostępnianych jest tego wieczoru za darmo.

W tym roku Noc Muzeów przypada 13 maja. Poniżej przedstawiamy co tego roku czeka na zwiedzających w najbliższej okolicy

Tradycyjnie najwięcej będzie działo się w okolicach Placu Jakuba Wejhera, gdzie włodarze przygotowali dla mieszkańców i zwiedzających różnorodne atrakcje.

Ratusz o godzinie 19.00 zostaje otwarty, będzie można zwiedzać salę historyczną, z ekspozycją i makietami, tradycyjnie również będzie można spotkać się i zrobić sobie zdjęcie z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem. Na ten wieczór przygotowaliśmy również specjalną wystawę zabawek – od XIX wieku do czasów PRL-u — mówi zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz.

Tego wieczoru na rynku i w Ratuszu będziemy mogli spotkać samego Jakuba Wejhera. Ok. godz. 20.00 na wejherowskim rynku Chorągiew Jakuba zaprezentuje inscenizację historyczną przenosząc wszystkich w czasy założyciela miasta – Jakuba Wejhera.

Tradycyjnie już w godzinach 20.00 – 22.00 otwarte dla zwiedzających będą krypty klasztorne w kościele św. Anny w Wejherowie, a o godz. 18.00 i 19.30 będą miały miejsce bezpłatne wycieczki po Wejherowie i Kalwarii Wejherowskiej. Start przy pomniku Jakuba Wejhera.

O godz. 21.30 na balkonie Ratusza odbędzie się wyjątkowy koncert. Na gwiezdnym balkonie  wystąpią: Natalia Krajewska-Kitowska – sopran, Marcin Miloch – baryton, a akompaniować im będzie Paulina Leda-Wiczyńska. Usłyszymy znane przeboje operowe (m.in. z opery „Don Giovanni”, „Carmen”, operetkowe, musicalowe („Skrzypek na dachu”, „My Fair Lady”), znane przeboje muzyki filmowej (m.in. „Brunetki, blondynki”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”) czy wielki przebój - „Time to say goodbye”.

Każdy, kto przyjdzie 13 maja na wejherowski rynek będzie mógł również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz posilić specjałami oferowanymi przez food trucki.

mat.pras.

Sporo atrakcji czeka również odwiedzających Wejherowskie Centrum Kultury. Już od godz. 15.00 odwiedzający będą mieli okazję do sprawdzenia co kryje się w zapleczu sceny czy zaznajomić z pracą scenotechników. Odwiedzający będą mogli obejrzeć również przygotowane na ten dzień występy artystyczne. Jak zdradzają organizatorzy, tego wieczoru będzie można także stanąć na scenie i samemu poczuć się gwiazdą.

Wiele atrakcji przygotowało także Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej- W tym roku motywem przewodnim nocy będzie życie i twórczość Antoniego Abrahama. W programie m.in. wystawy, warsztaty malarstwa na szkle, kaligrafii, czerpania papieru, papierowych zakładek do książek; gra rodzinna czy kiermasz. Szczegóły wydarzeń przygotowanych przez Muzeum znajdziemy na stronie Wejherowskiego Muzeum.

mat.pras.

Moc wydarzeń czeka na odwiedzających w Trójmieście

Konsulat Kultury zaprasza na potańcówkę. W ramach Nocy Muzeów Konsulat Kultury i Harlem Beats zapraszają od godz. 19.30 na potańcówkę w rytmie swingu i bluesa. Część taneczna odbędzie się na sali widowiskowej konsulatu.

Tegoroczna Noc Muzeów dzieli zaledwie kilka dni od niezwykłych urodzin cumującego w Gdyni żaglowca. Dokładnie 40 lat temu „Dar Pomorza”, legenda polskiej marynarki handlowej, rozpoczął nowy etap swojej służby – jako statek-muzeum. O tym, jak żaglowiec zyskał swoje drugie życie, zwiedzający będą mogli dowiedzieć się zwiedzając wystawę „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku – muzeum” w pomieszczeniu III wachty.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica przygotowali propozycje dla miłośników militariów i nie tylko. Na odwiedzających czekać będzie m.in. kuchnia polowa z wojskową grochówką, Star 660 M2 – ekspozycja broni wewnątrz pojazdu, namiot promocyjny MMW przy Starze z pokazami składania i rozkładania broni, nauka pierwszej pomocy, możliwość zwiedzania zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej i pokazy darta.

Z okazji Nocy Muzeów IPN w Gdańsku przygotowało wirtualną podróż śladami Obrońców Wybrzeża.

mat.pras.

Noc Muzeów w Helu

Stowarzyszenie Alternatywny Cypel zaprasza na aktywne eksplorowanie Półwyspu Helskiego. W programie m.in. zwiedzanie obiektów militarnych i wystaw: Morskie Tajemnice i Makabra XX wiek oraz ciekawych fortyfikacji. Zbiórka o godz. 19.00 przy Kopcu Kaszubów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...