Muzea, biblioteki, atrakcje turystyczne. Wszystkie te miejsca w połowie maja otwierają swoje podwoje w jedną, wyjątkową noc w roku. Większość atrakcji udostępnianych jest tego wieczoru za darmo.
W tym roku Noc Muzeów przypada 13 maja. Poniżej przedstawiamy co tego roku czeka na zwiedzających w najbliższej okolicy
Tradycyjnie najwięcej będzie działo się w okolicach Placu Jakuba Wejhera, gdzie włodarze przygotowali dla mieszkańców i zwiedzających różnorodne atrakcje.
— Ratusz o godzinie 19.00 zostaje otwarty, będzie można zwiedzać salę historyczną, z ekspozycją i makietami, tradycyjnie również będzie można spotkać się i zrobić sobie zdjęcie z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem. Na ten wieczór przygotowaliśmy również specjalną wystawę zabawek – od XIX wieku do czasów PRL-u — mówi zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz.
Tego wieczoru na rynku i w Ratuszu będziemy mogli spotkać samego Jakuba Wejhera. Ok. godz. 20.00 na wejherowskim rynku Chorągiew Jakuba zaprezentuje inscenizację historyczną przenosząc wszystkich w czasy założyciela miasta – Jakuba Wejhera.
Tradycyjnie już w godzinach 20.00 – 22.00 otwarte dla zwiedzających będą krypty klasztorne w kościele św. Anny w Wejherowie, a o godz. 18.00 i 19.30 będą miały miejsce bezpłatne wycieczki po Wejherowie i Kalwarii Wejherowskiej. Start przy pomniku Jakuba Wejhera.
O godz. 21.30 na balkonie Ratusza odbędzie się wyjątkowy koncert. Na gwiezdnym balkonie wystąpią: Natalia Krajewska-Kitowska – sopran, Marcin Miloch – baryton, a akompaniować im będzie Paulina Leda-Wiczyńska. Usłyszymy znane przeboje operowe (m.in. z opery „Don Giovanni”, „Carmen”, operetkowe, musicalowe („Skrzypek na dachu”, „My Fair Lady”), znane przeboje muzyki filmowej (m.in. „Brunetki, blondynki”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”) czy wielki przebój - „Time to say goodbye”.
Każdy, kto przyjdzie 13 maja na wejherowski rynek będzie mógł również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz posilić specjałami oferowanymi przez food trucki.
mat.pras.
Sporo atrakcji czeka również odwiedzających Wejherowskie Centrum Kultury. Już od godz. 15.00 odwiedzający będą mieli okazję do sprawdzenia co kryje się w zapleczu sceny czy zaznajomić z pracą scenotechników. Odwiedzający będą mogli obejrzeć również przygotowane na ten dzień występy artystyczne. Jak zdradzają organizatorzy, tego wieczoru będzie można także stanąć na scenie i samemu poczuć się gwiazdą.
Wiele atrakcji przygotowało także Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej- W tym roku motywem przewodnim nocy będzie życie i twórczość Antoniego Abrahama. W programie m.in. wystawy, warsztaty malarstwa na szkle, kaligrafii, czerpania papieru, papierowych zakładek do książek; gra rodzinna czy kiermasz. Szczegóły wydarzeń przygotowanych przez Muzeum znajdziemy na stronie Wejherowskiego Muzeum.
mat.pras.
Moc wydarzeń czeka na odwiedzających w Trójmieście
Konsulat Kultury zaprasza na potańcówkę. W ramach Nocy Muzeów Konsulat Kultury i Harlem Beats zapraszają od godz. 19.30 na potańcówkę w rytmie swingu i bluesa. Część taneczna odbędzie się na sali widowiskowej konsulatu.
Tegoroczna Noc Muzeów dzieli zaledwie kilka dni od niezwykłych urodzin cumującego w Gdyni żaglowca. Dokładnie 40 lat temu „Dar Pomorza”, legenda polskiej marynarki handlowej, rozpoczął nowy etap swojej służby – jako statek-muzeum. O tym, jak żaglowiec zyskał swoje drugie życie, zwiedzający będą mogli dowiedzieć się zwiedzając wystawę „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku – muzeum” w pomieszczeniu III wachty.
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica przygotowali propozycje dla miłośników militariów i nie tylko. Na odwiedzających czekać będzie m.in. kuchnia polowa z wojskową grochówką, Star 660 M2 – ekspozycja broni wewnątrz pojazdu, namiot promocyjny MMW przy Starze z pokazami składania i rozkładania broni, nauka pierwszej pomocy, możliwość zwiedzania zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej i pokazy darta.
Z okazji Nocy Muzeów IPN w Gdańsku przygotowało wirtualną podróż śladami Obrońców Wybrzeża.
mat.pras.
Noc Muzeów w Helu
Stowarzyszenie Alternatywny Cypel zaprasza na aktywne eksplorowanie Półwyspu Helskiego. W programie m.in. zwiedzanie obiektów militarnych i wystaw: Morskie Tajemnice i Makabra XX wiek oraz ciekawych fortyfikacji. Zbiórka o godz. 19.00 przy Kopcu Kaszubów.
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.
14:30
W dniu 31.05.2023 r. (ŚRODA) od godz. 12:00 nastąpi zamknięcie odcinka ul. Wejherowskiej w Pucku w związku z realizacją inwestycji pn. „Modernizacja nawierzchni ul. Wejherowskiej i ul. Nowy Świat w Pucku”. Zamknięty zostanie odcinek od Ronda Solidarności do Ronda Macieja Płażyńskiego (oba ronda pozostają w pełni PRZEJEZDNE).
08:30
Płynnie, zarówno w stronę Lęborka, jak i Gdyni pojedziemy gościcińską górką w Gościcinie, natomiast dużo gorzej jest teraz właściwie w całym Bolszewie. Korek tworzy się zarówno na ulicy Zamostnej, jak i Szkolnej.
Duży ruch, choć nadal bez korków jest obecnie na ulicy Sobieskiego, Strzeleckiej i Kwiatowej w Wejherowie. Na ulicy 12 Marca zatrzymamy się jedynie przy zjeździe na byłą krajową szóstkę.
Większych problemów nie napotkają kierowcy poruszający się w stronę Obwodnicy Trójmiasta. Nogę z gazu zdejmą jedynie kierowcy w centrum Redy i Rumi. Natomiast przy samym wyjeździe z Obwodnicy jest teraz mały korek.
09:33
Kierowcy podróżujący w tej chwili ulicą Rzeźnicką w Wejherowie muszą nieco uzbroić się w cierpliwość. Podobnie wygląda sytuacja na ulicy Puckiej na przejeździe kolejowym.
Korkuje się też ulica Graniczna przy wyjeździe na ulicę Przemysłową. Zator widać również na ulicy Roszczynialskiego przy śmiechowskim cmentarzu.
Natomiast przez główne arterie Małego Trójmiasta powinniśmy przejechać bez większych trudności. Rozluźnił się również ruch na ulicy Hutniczej. Kierowcy korzystający z Obwodnicy Trójmiasta w kierunku Gdańska w korku mogą stanąć w okolicy estakady Kwiatkowskiego.