06.04.2023 12:00 3 EK

Życie jeży na krawędzi

Fot. Straż Miejska w Gdańsku

Chociaż wielu osobom może się wydawać, że to popularne zwierzątko wiedzie spokojne życie na łonie natury, to nie jest to prawda. Jeże narażone są wiele niebezpieczeństw, szczególnie kiedy zdecydują się zamieszkać w pobliżu ludzi.

Wiosna to szczególny czas dla dzikich zwierząt. Gdy ptaki, takie jak bociany, czy gęsi powracają z ciepłych krajów, niektóre ssaki wybudzają się z zimowego snu. Jeże należą do tej drugiej grupy. Hibernacja pomagająca im przetrwać zimowe miesiące, niekiedy wpędza je w prawdziwe kłopoty.

Przekonali się o tym funkcjonariusze gdańskiej Straży Miejskiej którzy natknęli się na dwa jeżyki w tarapatach. Pierwszym poszkodowanym był jeż który wpadł w pułapkę. Strażnicy uwolnili poszkodowanego, a następnie zawieźli do lecznicy. To nie wszystko. Kilka dni wcześniej inny kolczasty maluch trafił w ręce weterynarza z powodu znacznego osłabienia spowodowanego hibernacją. W przydomowych ogródkach czai się jednak znacznie więcej niebezpieczeństw: psy czy trutki na ślimaki.

Te największe ssaki owadożerne najbardziej aktywne są nocą i wówczas wychodzą z kryjówek w poszukiwaniu jedzenia. Potrafią wtedy przejść nawet dwa kilometry. Niestety często szukając padliny na ulicach, giną pod kołami aut. Kierowcy na próżno liczą na to, że zwierzę ucieknie na widok samochodu. Jeż w obliczu zagrożenia zostaje na swoim miejscu i zwija się w kłębek — informuje insp. Andrzej Hinz z gdańskiej Straży Miejskiej.

Należy pamiętać że jeże to bardzo delikatne zwierzęta. Nie należy ich łapać, a trzymanie ich w domu jest prawnie zakazane. Wszystkie gatunki tych kolczastych ssaków, które występują w Polsce, są objęte częściową ochroną.

Jeża możemy podnieść tylko wówczas, gdy zwierzę jest ranne i możemy je przetransportować do lecznicy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...