09.03.2023 15:00 29 PM

Zaniepokojeni mieszkańcy sami zbadali wodę w Bolszewie. Sanepid: 'Był to pobór nieurzędowy'

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay.com

Mieszkańcy Bolszewa zrobili na własną rękę badania wody w Sanepidzie. Wyniki były złe. Jak mówi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie, był to pobór nieurzędowy i na tej podstawie nie może się wypowiedzieć o jakości wody w Bolszewie.

Mieszkańcy Bolszewa po doniesieniach z Wejherowa o skażonej wodzie postanowili sami zbadać próbkę wody ze swojego wodociągu.

Na osiedlu w Bolszewie, które ma wodę z PEWIK, ale z innego źródła, zrobiliśmy badanie wody w Sanepidzie. Okazało się że mamy bakterie z grupy coli i paciorkowce i woda nie nadaje się do picia – poinformował nas mieszkaniec Bolszewa.

Czytaj również: 'Skończyła mi się woda, będę pić mleko do rana'. Spotkali się z mieszkańcami w sprawie skażonej wody

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie, na podstawie pobranej próbki przez mieszkańców Sanepid nie może się wypowiedzieć o jakości wody w tej próbce.

Był to pobór nieurzędowy. Nie możemy ocenić w jakich warunkach woda było pobierana. Próbki wody zostały wczoraj pobrane w Bolszewie przez PEWIK z trzech punktów na sieci i czekamy na wyniki z tego poboru. I wtedy możemy powiedzieć czy ta woda spełnia wymagania czy nie - mówił w rozmowie z naszą redakcją Zdzisław Westa, pełniący obowiązki Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie.

Wyniki z Bolszewa mają być udostępnione najprawdopodobniej jutro.

Wyniki badań próbki pobranej przez mieszkańców Fot. Czytelnik

Przypomnijmy, że woda na kilku ulicach Wejherowa nie nadaje się do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne - obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli, Enterokoków.

Czytaj również: ‘To jest skandaliczne’. Skażona woda w Wejherowie

Mieszkańcy są bardzo podejrzliwi co do wody, jeżeli tylko mamy jakiś sygnał, że woda nie odpowiada wymaganiom podejmujemy działania, natomiast nie możemy podjąć działań na podstawie nieoficjalnych wyników badań – dodaje Zdzisław Westa.

Jak dodaje Zdzisław Westa, poziom zgłaszania przez lekarzy zatruć pokarmowych do Sanepidu jest taki sam jak w poprzednich okresach.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected].


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...