31.01.2023 14:00 2 PM/UM Gdańsk

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. W lutym ruszą prace

Fot. GDDKiA

Do 2025 r. ma być zbudowana część Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) od węzła Gdańsk Południe do Żukowa. Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 16 kilometrów oraz 7-kilometrowa obwodnica Żukowa. W ramach inwestycji dojdzie do rozbudowy węzła Gdańsk-Południe, który łączy dziś dwie trasy ekspresowe: S6 - Obwodnicę Trójmiasta oraz S7 - Południową Obwodnicę Gdańska. To oznacza, że kierowcy będą musieli się liczyć z utrudnieniami w ruchu.

W piątek, 27 stycznia, wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla rozbudowy węzła Gdańsk Południe. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. 

Czytaj również: Będą budować kolejną część Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

Obecnie wykonawca uzgadnia projekty tymczasowej organizacji ruchu, które umożliwią wejście z robotami na węzeł.  

W pierwszym etapie wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu zostaną zawężone drogi zbiorczo-rozprowadzające (równoległe do jezdni głównych Obwodnicy Trójmiasta) w celu budowy przewiązek niezbędnych do wprowadzenia dalszych zmian w organizacji ruchu - tłumaczy Piotr Michalski, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Gdańsku.   

Jak zapowiada GDDKiA, pierwsze zmiany w organizacji ruchu na węźle Gdańsk Południe mają nastąpić w pierwszym tygodniu lutego. 

W ramach inwestycji powstaje dwujezdniowa droga ekspresowa (o długości 16 km) o dwóch pasach ruchu i pasem awaryjnym w każdym kierunku, między węzłami Żukowo i Gdańsk Południe. W ramach inwestycji zostaną wybudowane węzły Żukowo i Lublewo. Rozbudowany zostanie także węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Przewidziano również budowę Miejsca Obsługi Podróżnych w Widlinie.

Wraz z budową tej części OMT powstanie obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km. Połączy się z drogą krajową nr 7 w miejscowości Lniska i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Glincz. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Koszt robót budowlano-montażowych wynosi ok. 777 mln zł, a całość inwestycji to 1,17 mld zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...