27.01.2023 12:30 3 PM/GDDKiA

Będą budować kolejną część Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

Fot. GDDKiA

GDDKiA otrzymało od wojewody pomorskiego decyzję ZRID na rozbudowę węzła Gdańsk Południe na styku OMT z istniejącymi trasami ekspresowymi: S6 Obwodnicą Trójmiasta i S7 Południową Obwodnicą Gdańska. To oznacza, że wkrótce będą mogły się tam rozpocząć prace budowlane.

Budujemy spójną sieć komunikacyjną naszego kraju. Konsekwentnie realizujemy inwestycje, które były wyczekiwane przez mieszkańców polskich regionów od wielu lat. Należy do nich Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, która stanowi początek drogi ekspresowej S6, łączącej docelowo Trójmiasto ze Szczecinem. Budowa na pierwszym odcinku obwodnicy już trwa, dzisiaj otrzymaliśmy dokument pozwalający rozpocząć prace na drugim z nich — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy węzła Gdańsk Południe ma rygor natychmiastowej wykonalności.

To pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych na najbardziej newralgicznym odcinku trasy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT), na którym przez cały czas będzie odbywał się ruch pojazdów. Obecnie wykonawca uzgadnia projekty tymczasowej organizacji ruchu, które umożliwią wejście z robotami na węzeł - informuje generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.

Niezależnie od tego, kontynuowane jest procedowanie wniosku o wydanie decyzji ZRID na pozostałą część inwestycji, obejmującą odcinek od węzła Gdańsk Południe do węzła Żukowo.

Spodziewamy się otrzymać ją w pierwszym kwartale bieżącego roku - informuje GDDKiA.

W ramach inwestycji powstaje dwujezdniowa droga ekspresowa (o długości 16 km) o dwóch pasach ruchu i pasem awaryjnym w każdym kierunku, między węzłami Żukowo i Gdańsk Południe. W ramach inwestycji zostaną wybudowane węzły Żukowo i Lublewo. Rozbudowany zostanie także węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Przewidziano również budowę Miejsca Obsługi Podróżnych w Widlinie.

Wraz z budową tej części OMT powstanie obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km. Połączy się z drogą krajową nr 7 w miejscowości Lniska i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Glincz. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Koszt robót budowlano-montażowych wynosi ok. 777 mln zł, a całość inwestycji to 1,17 mld zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...