24.01.2023 15:30 12 PM/PISF

Film ‘IO’, w którym zagrała wejherowianka, z nominacją do Oscara

Źródło: gutekfilm.pl

Film „IO” Jerzego Skolimowskiego, w którym zagrała pochodząca z Wejherowa Sandra Drzymalska znalazł się wśród pięciu tytułów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. 95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku.

Film „IO” (ang. tytuł „EO”) miał światową premierę w Konkursie Głównym w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Jury.

Był też prezentowany na festiwalach w Toronto i Gdyni, a także otwierał Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Jerzy Skolimowski został za swój film wyróżniony nagrodą Ribera del Duero dla najlepszego reżysera podczas festiwalu w hiszpańskim Valladolid, a także Europejską Uniwersytecką Nagrodą Filmową. Obraz zdobył Arab Critics’ Award dla Najlepszego Filmu Europejskiego. Z kolei Paweł Mykietyn, autor muzyki do tej polsko-włoskiej koprodukcji, otrzymał Europejską Nagrodę Filmową oraz Cannes Soundtrack Award. Ścieżkę dźwiękową do „IO” nominowano też do 13. Hollywood Music in Media Awards (HMMA) w kategorii niezależnych filmów nieanglojęzycznych – czytamy na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Czytaj również: Aktorka z Wejherowa zagrała w popularnym na całym świecie serialu

Film doceniło Koło Krytyków Filmowych z Nowego Jorku - nagroda za najlepszy film międzynarodowy, Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles - nagroda za najlepszy film nieanglojęzyczny, za najlepsze zdjęcia autorstwa Michała Dymka i drugie miejsce za muzykę oraz Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z USA - nagroda za najlepszy film nieanglojęzyczny i za najlepsze zdjęcia.

Czytaj również: Sukces młodej wejherowianki - zagrała główną rolę w filmie 'Powrót'

Jedną z ról w produkcji zagrała pochodząca z Wejherowa Sandra Drzymalska.

Sandra urodziła się w 1993 roku w Wejherowie. Jest absolwentką liceum „Sobieskiego” w Wejherowie i aktorką Teatru „Prawie Lucki”. W 2017 roku ukończyła Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jest znana z takich produkcji jak Belfer, Listy do M. 2 czy Stulecie winnych.

Czytaj również: Aktorka pochodząca z Wejherowa zagra Violettę Villas


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...