04.01.2023 11:00 7 PM/GDDKiA

Po wnioskach mieszkańców wprowadzili korekty wariantów drogi do atomówki

Spotkania mieszkańców z GDDKiA./ Listopad 2022/ mat.pras.

GDDKiA po spotkaniach z mieszkańcami przygotowało korekty wariantów drogi, która ma prowadzić do elektrowni jądrowej. Zmiany wprowadzono między innymi w okolicach Jackowa, Kurowa czy Brzeźna Lęborskiego.

Przypomnijmy, że trwa projektowanie nowej drogi krajowej. Trasa ma połączyć S6 na węźle Łęczyce z przyszłą lokalizacją elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Ma to być droga jednojezdniowa, o parametrach klasy GP - droga główna ruchu przyspieszonego. Jest to klasa obowiązująca na nowych drogach krajowych, niebędących drogami szybkiego ruchu.

Czytaj również: Na spotkaniu w Choczewie rozmawiali o drodze do atomówki

W listopadzie w tej sprawie mieszkańcy gminy Choczewo mieli możliwość spotkania z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podczas rozmów oraz po spotkaniach mogli przedstawić swoje opinie w zakresie zaproponowanych przez GDDKiA wariantów przebiegu drogi krajowej na odcinku Lubiatowo – droga ekspresowa S6.

Warianty drogi do elektrowni atomowej/Fot. GDDKiA

W korespondencji skierowanej do Oddziału w Gdańsku GDDKiA wypowiedziało się około 450 osób i podmiotów - indywidualne opinie mieszkańców, samorządów oraz 1 opinia zbiorcza podpisana przez grupę osób.

Wszystkie opinie zostały dokładnie przeanalizowane przez projektantów oraz przedstawicieli Oddziału w Gdańsku GDDKiA. Ogólnie rzecz ujmując, zdecydowana większość osób opowiedziała się za wariantem 2 – różowym. Jednocześnie informujemy, iż w efekcie otrzymanych opinii dokonaliśmy – zgodnie z wnioskami – licznych korekt wariantów przebiegu trasy. Korekt, które wyrażają uzasadnione potrzeby społeczne, a jednocześnie są możliwe do uwzględnienia w projekcie biorąc pod uwagę względy techniczne i formalno-prawne – informuje GDDKiA.

W okolicach Jackowa zdecydowano, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie poprowadzenie drogi krajowej w jednym wspólnym korytarzu z linią kolejową. W

Szczegółowe wyniki wraz z odniesieniem się do wszystkich zgłoszonych opinii GDDKiA ma przedstawić za kilka tygodni w raporcie ze spotkań informacyjnych. Na wysokości Zwartowa wprowadzono korektę wariantu 2 i odsunięto jego oś od istniejącego korytarza drogi powiatowej na wschód. Więcej informacji na temat wprowadzonych korekt znajduje się tutaj.

Więcej na temat elektrowni atomowej przeczytasz tutaj.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.