- reklama -
ads by
Ukryj

08.11.2022 15:00 15 PM

Na spotkaniu w Choczewie rozmawiali o drodze do atomówki

Fot. mat.pras.

- reklama -

Jak będzie przebiegała budowa, jaki ma być dokładny przebieg trasy, czy powstaną ściany dźwiękoszczelne, jak mieszkańcy dojadą do swoich posesji - te i inne wątpliwości przestawili obecni na spotkaniu w Choczewie. Dotyczyło ono budowy drogi krajowej Lubiatowo - Trasa Kaszubska, która będzie połączeniem do elektrowni jądrowej. Przygotowano dwa warianty przebiegu nowej trasy.

Pod koniec sierpnia informowaliśmy o projektowaniu nowej drogi krajowej. Trasa ma połączyć S6 na węźle Łęczyce z przyszłą lokalizacją elektrowni jądrowej w gminie Choczewo. Ma to być droga jednojezdniowa, o parametrach klasy GP - droga główna ruchu przyspieszonego. Jest to klasa obowiązująca na nowych drogach krajowych, niebędących drogami szybkiego ruchu.

Czytaj więcej: Dwa warianty drogi krajowej do elektrowni jądrowej

Mieszkańcy gminy Choczewo w poniedziałek (7 listopada) mieli możliwość spotkania z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sala urzędu gminy była pełna. Obecni mogli zadawać pytania organizatorom. Nie brakowało wątpliwości, były także dyskusje.

Radni gminy Choczewo, a także mieszkańcy zadawali pytania między innymi o szczegółowy przebieg planowanej trasy i o to, jak blisko ich miejscowości usytuowana będzie droga. Rozmawiano też o tym, że ekspresówka podzieli gminę na dwie części. Mieszkańców nurtowało jak dojadą do swoich posesji czy działek, jeżeli pomiędzy będzie przebiegała trasa.

Będziemy projektować wzdłuż drogi krajowej drogi dojazdowe. Czyli drogi o szerokości 3,5 metra z mijankami, które będą umożliwiać dojazd do poszczególnych posesji – mówił podczas spotkania Jarosław Sobolewski, kierownik projektu GDDKiA w Gdańsku.

Mieszkańcy podczas spotkania mówili również o swoich obawach dotyczących przebiegu samej budowy.

Na czas budowy, będziecie korzystali z naszych dróg, powiatowych, gminnych. Nasze drogi nie są w dobrym stanie, przy budowie będzie masa ciężarówek, my mamy jedną drogę powiatową, którą jesteśmy w stanie wydostać się z miejscowości, w przypadku takiej wielkiej budowy zostaniemy zamknięci – mówiła podczas spotkania Marzena Drewa-Kirznikiewicz, radna gminy Choczewo.

Czytaj również: Samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele spółek rozmawiali o elektrowni jądrowej

Przedstawiciele GDDKiA tłumaczyli, że w przypadku uszkodzenia drogi wykonawca będzie zobowiązany ją naprawić.

Wykonawca, który chce dowozić materiały na etapie budowy konkretną drogą lokalną musi z zarządcą tej drogi się dogadać. Jeżeli stan drogi się pogorszy wykonawca musi te drogi samorządowe odbudować do konkretnego stanu – dodaje Jarosław Sobolewski.

Uczestnicy spotkania wyrażali też swój sprzeciw dla całej inwestycją jaką jest budowa atomówki.

Ze spokojnej gminy nagle staniemy się gminą przemysłową – mówili mieszkańcy.

Podczas zgromadzenia mówiono również o ścianach dźwiękoszczelnych, które jak poinformowało GDDKiA powstaną, jeżeli będą przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu.

Projekt koncepcji drogi ma być gotowy w czwartym kwartale 2023 roku, decyzja środowiskowa ma być wydana w 2024 roku, a budowa ma ruszyć w trzecim kwartale 2026 roku.

Wszystko się toczy, jednocześnie spółka PEJ przygotowuje swoje inwestycje, my przygotowujemy inwestycje związaną z budową dróg krajowych, PKP PLK przygotowuje inwestycję związaną z linią kolejową - wszystko się toczy w jednym czasie, z prostej przyczyny, inaczej nie da się tej inwestycji zrealizować, trzeba po prostu współdziałać – zaznacza kierownik projektu GDDKiA w Gdańsku.

Mieszkańcy mają teraz możliwość wypełnić specjalne formularze dotyczące inwestycji. Znajdują się one w urzędzie gminy Choczewo.

Więcej na temat elektrowni atomowej przeczytasz tutaj.


Czytaj również:

Komentarze

  • Ekonomista 10.11.2022 15:00:56

    Proszę wpisać w google ile kosztuje najtańsza elektrownia atomowa na świecie. Wychodzi" Kudankulam Nuclear Power Plant " w Indiach , którą budują Rosjanie . Tzn technologia jest z Rosji . I TAK WYCHODZI TO BILONY dolarów - tam chyba 6 ... nie ważne ... czy 4- 5 ..I tak dalej ... Obecny rząd puszą info o atomówce pod publikę . To olbrzymie pieniądze ,których nie ma i nie będzie mieć ten ani żaden inny rząd przez najbliższe lata . Tylko mieszkańców żal. Bo jak zobaczycie jaka jest strefa wokół budowy takiej elektrowni to zobaczycie ,że takie miejscowości jak Słajszewo < Biebrowo czy Ciekocino praktycznie przestaną istnieć . Kopalino także. Palownice zagęszczające grunt spowodują popękanie wszystkich budynków w takim Kopalinie .

    3 2 + odpowiedz

  • Anonim09.11.2022 10:49:52

    Ja jestem za tą elektrownia też mieszkam blisko a tym co tak protestują to niech im podniosą cenę prądu o 500% to odrazu pójdą z torbami i ciekawe czy nadal będą protestować

    14 12 + odpowiedz

    • Mieszkaniec 209.11.2022 11:10:17

      Nie można potępiać ludzi za to ,że bronią dorobku swego życia . Cała gmina Choczewo żyje głównie z turystki. I teraz nagle oni mają zmienić całą swoją drogę życiową , dlatego ,że prąd podrożał. Jak byś był mądrzejszy i zastanowił się dlaczego ten prąd podrożał to bardziej uważnie pisał byś internauto komentarze. Rząd PiS zablokował rozwój energetyki wiatrowej już kilka lat temu nie dając i nie tworząc alternatywy. Teraz nagle kiedy jest problem z tanią energią z węgla z Rosji i gazu na szybko działa w temacie Atomu . Ale nie ma co się podniecać tu nic się nie wydarzy przez najbliższe 10 lat . Elektrownia nie powstanie bo nie ma i nie będzie na nią pieniędzy .

      21 7 + odpowiedz

      • Gość 10.11.2022 04:06:04

        Nie zgadza się że sporo ludzi utrzymuje się tylko z turystyki, właśnie że większość jeszcze gdzieś pracuje na stałe.

        3 1 + odpowiedz

  • powiatowy09.11.2022 09:58:55

    Drogowcy dostali nakaz z góry aby rozpocząć projektowanie i przetarg i to robią. Od projektu do przetargu a potem budowy jeszcze długa droga . Pierwsze łopata najszybciej za trzy lata. A wtedy może być już zupełnie inna sytuacja polityczna i gospodarcza na świecie . Na pewno powstaną elektrownie wiatrowe na morzu bo moc z nich jest już uwzględniona w bilansie energetycznym Polski na najbliższe lata . Przetarg na stacje koło Choczewa już rozstrzygnięty . Finansowanie ferm wiatrowych jest . Bo to o wiele mniejsze ryzyko niż atom . Banki dają na to pieniądze. Już dwa lata temu mówiło się ,że albo atom sami wybudujemy albo go nie będzie ..bo nikt nam na to nie pożyczy. Mijają dwa lata .. I po ogłoszeniu przez sejm decyzji o budowie nagle jest news ,że nie ma na to kasy . Także kochani współmieszkańcy .. nie przejmujcie się tym atomem : żyjcie spokojnie, róbcie biznes na turystyce. Po wybudowaniu drogi jeszcze większy .. w końcu warszawiaki będą miały jeszcze bliżej . A o ATOMIE możecie zapomnieć.

    11 3 + odpowiedz

  • Mieszkaniec09.11.2022 09:49:00

    Drodzy mieszkańcy . Nie przejmujcie się . Droga musi powstać jako pierwsza . Nie rozpoczną budowy bez niej . Tam do budowy potrzebna jest olbrzymia ilość gruntu do wymiany. Budowa elektrownie nie rozpocznie się przez najbliższe pięć lat. A wy drogę nową drogę będziecie mieli . W 40 minut będziecie dojeżdzali do Gdyni . Na dzień dzisiejszy i w najbliższej przyszłości banki światowe nie udzielają tanich pożyczek na atom. I to się nie zmieni.

    9 4 + odpowiedz

  • Chachara Anna09.11.2022 09:48:25

    Budować nie dyskutować! Musimy jak najszybciej uniezależnić się od Putina i uciec spod rosyjskiego buta. Chociaż ruskim trollom z Konfederacji marzy się coś wręcz przeciwnego. Na szczęście te oszołomy nigdy nie przekroczą nawet progu wyborczego.

    9 9 + odpowiedz

  • ATM09.11.2022 08:42:39

    Drogi i infrastruktura powstaje pierwsza. Jesli elektrownia nie powstanie, zostanie infrastruktura i dobre drogi.

    10 1 + odpowiedz

    • Raf09.11.2022 08:51:05

      Ciekawe co będzie z linią kolejową z Wejherowa - reaktywują ją? Na przebudowywanej właśnie Przemysłowej czy Karnowskiego wrócić będą musiały przejazdy kolejowe. A póki co nawet fragmenty starych torów są już rozbierane.

      7 0 + odpowiedz

  • Wózek 09.11.2022 07:15:35

    Dojazd do posesji zobaczyć można na przykład na nowej S6 nie wszyscy są zadowoleni ale nigdy tak nie jest. Drogi polne które istniały od zawsze łączące działki rolne nagle zniknęły lub pojawiły się w innym miejscu.

    4 1 + odpowiedz

    • Jan kowalski09.11.2022 07:20:21

      Ci co nie chca el. Atomowej powinni miec doprowadzony prad z el. Weglowej o placic pelna stawke za prad bez wsparcia rzadu a co co chca najnizsza mozliwa

      5 14 + odpowiedz

      • Gość b10.11.2022 06:26:26

        Każdy ma prawo do wypowiedzi bo to jego prawo własności, u jest prawo od wyborów do wyborów

        1 0 + odpowiedz

  • ghgh08.11.2022 20:37:58

    odetnijcie ich od pradu to pójdą po rozum do głowy folksdojcze. Berlin nie chce w POlsce atomu żebyśmy od nich kupowali więc ich piąta kolumna zaczeła nadawać.

    10 17 + odpowiedz

  • Aster08.11.2022 20:01:58

    Z jednej strony to potrzebna inwestycja, bo energii brakuje nam już dawno, a ta jest jednocześnie mało emisyjna, a przy tym wydajna. Tylko, że gdy słyszałem dziś o cięciach w każdym resorcie z powodu inflacji, to już wiadomo, że mieszkańcy mogą być spokojni. Prędko to nie powstanie.

    13 2 + odpowiedz

    • EJ 08.11.2022 22:31:42

      Słusznie Pan mówi.Prędko nie powstanie

      7 1 + odpowiedz

Stop Hejt Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij "zgłoś nadużycie".
Klikając "dodaj", akceptujesz regulamin portalu

KOMUNIKAT Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ZAMKNIJ
X
MG
ads by