06.12.2022 13:00 34 WH

Mariusz Błaszczak w Gdyni: ‘Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny’

Fot. KPRP

Pierwsze koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9 dotarły do gdyńskiego portu. Na miejscu pojawili się prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny. Rozwijamy wojsko polskie, wzmacniamy liczebnie i poprzez wyposażenie w nowoczesną broń” – mówił Błaszczak.

We wtorek (6 grudnia) pierwsza transza koreańskiego sprzętu wojskowego pojawiła się w Gdyni.

Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny. Rozwijamy wojsko polskie, wzmacniamy liczebnie i poprzez wyposażenie w nowoczesną broń. To daje narzędzia do tego, aby skutecznie odstraszać agresora – mówił Mariusz Błaszczak. - Nie zatrzymamy się na tej drodze, której celem jest wzmocnienie wojska, której celem jest bezpieczeństwo.

Fot. KPRP Fot. KPRP Fot. KPRP Fot. MON Fot. MON Fot. MON Fot. KPRP Fot. KPRP Fot. KPRP Fot. MON

Pod koniec sierpnia zawarto umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26.

Bardzo dziękuje wicepremierowi i naszym koreańskim partnerom za to, że na dostawę tego sprzętu nie czekaliśmy bardzo długo. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest tempo dostaw tego sprzętu dla wojska polskiego w obecnej sytuacji - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Koreański sprzęt ma trafić do północno-wschodniej części Polski. W przyszłym roku mają dotrzeć kolejne egzemplarze tego sprzętu oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 CHUNMOO.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...