01.12.2022 15:30 24 WH

Miejski urzędnik ukarany przez sąd w związku z wycinką drzew

Zdjęcie z lipca/Fot. TTM

Sąd Rejonowy w Wejherowie ukarał wejherowskiego urzędnika za wycinkę drzew pod inwestycję bez wymaganego zezwolenia. Kierownik jednego z wydziałów otrzymał 5 tys. zł grzywny.

Trwa budowa Wodnych Ogrodów przy ul. Kalwaryjskiej w lokalizacji dawnego basenu. Inwestycja kosztuje ponad 40 mln złotych i ma być gotowa w 2023 roku. W ramach atrakcji powstaną zjeżdżalnie, fontanny, wodny plac zabaw dla najmłodszych, a także część parkingowa, szatnie i restauracja. Pod roboty wycięto drzewa.

Więcej informacji: Pod budowę Wodnych Ogrodów wycięto 200 drzew. Będą nowe nasadzenia

Kierownik Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego „miał dopuścić do wycinki drzew nie zapewniając wcześniejszego rozpoznania co do możliwości występowania siedlisk synantropijnych gatunków ptaków”. O sprawie odpowiednie organy powiadomił mieszkaniec Wejherowa.

Sprawę Wodnych Ogrodów zgłosiłem na policję i do RDOŚ już w dniu wycinki drzew, czyli 7 grudnia 2020 r. Wyrok w Sądzie Rejonowym zapadł wczoraj, tj. 8 listopada, czyli prawie po 2 latach od wycinki – napisał w wiadomości do naszej redakcji Waldemar Jastrzębowski, mieszkaniec Wejherowa.

Jak informuje urząd miasta, przewinienie Kierownika Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wejherowie jest opisane w wyroku sądu rejonowego dotyczącym grzywny i tylko w tym zakresie należy oceniać tę sprawę.

Urzędowi nie wypada komentować wyroku sądu – czytamy w informacji ratusza.

Czytaj również: W Wejherowie powstają wodne i deszczowe ogrody

Jak tłumaczy miasto, zgodę na wycinkę drzew wydał Miejski Konserwator Zabytków.

Podkreślamy jedynie, że nie ma żadnych dowodów na to, że jakiekolwiek siedliska ptaków zostały zniszczone i nastąpiła jakakolwiek strata dla środowiska naturalnego i przyrody w Wejherowie, zarówno podczas budowy Wodnych Ogrodów, jak i innych miejskich inwestycji. Wyrok tego nie dotyczył, zaś grzywna została nałożona na kierownika, zgodnie z zakresem jego obowiązków przy realizacji inwestycji, wyłącznie za przewinienia proceduralne. Wszelkie inne sugestie są zwykłą manipulacją i pomówieniem – poinformował nas wejherowski urząd miasta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...