02.12.2022 08:00 2 PM/KWP Gdańsk

Stalker podpalił samochód swojej byłej partnerki

Fot. policja

Nękał swoją byłą partnerkę i jej matkę. Jak się okazało, sprawca podpalił samochód pokrzywdzonej i uszkodził auto stojące obok, powodując straty na łączną kwotę 65 tys. zł. Policjanci ustalili również, że podejrzany zbił szybę w drzwiach do pizzerii, należącej do byłego pracodawcy. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek po północy policjanci odebrali zgłoszenie o pożarze dwóch pojazdów na jednej z ulic Nowego Portu w Gdańsku. W tracie prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że doszło do podpalenia bmw i na skutek tego zdarzenia, uszkodzony został także zaparkowany obok mercedes.

Właściciele samochodów wycenili starty na łączną kwotę 65 tysięcy złotych. Policjanci na miejscu zabezpieczyli ślady, sprawdzili zapisy z kamer monitoringu i rozmawiali z osobami, które mogą mieć informacje na temat przestępstwa i sprawcy – informuje gdańska policja.

Tego samego dnia po południu kryminalni z Nowego Portu zatrzymali 39-latka podejrzanego o to przestępstwo. Funkcjonariusze ustalili, że zatrzymany podpalił bmw, należące do jego byłej partnerki.

Jak się też okazało, 39-latek od początku września nękał pokrzywdzoną oraz jej matkę. Sprawca nachodził kobiety w ich miejscu zamieszkania oraz wysysał liczne sms-y, w których groził byłej partnerce, chcąc zmusić ją do umożliwienia kontaktu z synem. Praca policjantów wykazała też, że 39-letni gdańszczanin 13 września zbił szybę w drzwiach pizzerii należącej do byłego pracodawcy, powodując starty na kwotę 680 złotych. W tej sprawie śledczy zebrali dowody świadczące o przestępczej działalności 39-latka, które pozwoliły na przedstawienie mu trzech zarzutów za stalking oraz zniszczenia mienia – informują mundurowi.

Prokurator zawnioskował o aresztowanie mężczyzny, a sąd przychylił się do jego wniosku. 39-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Zgodnie z kodeksem karnym, stalking to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych przypadkach nawet do lat 12. Za zniszczenie mienia grozi do 5 lat więźnia.

Policjanci przypominają o tym, że w przypadku uporczywego nękania, jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policji. Ofiara powinna też gromadzić dowody (np. SMS-y, e-maile, listy, nagrania), pozyskać świadków. Stalking określa się jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary – czytamy w policyjnym komunikacie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...