18.11.2022 10:30 6 PM/KWP Gdańsk

Nowy pies policyjny - Asza pomoże w poszukiwaniu przestępców i osób zaginionych

Fot. KMP Gdańsk

Do załogi gdańskich policjantów dołączył pies o imieniu Asza. Czworonożny funkcjonariusz wraz ze swoim przewodnikiem sierż. Krystianem Narlochem po ukończeniu specjalistycznego szkolenia rozpoczęli służbę na terenie Gdańska.

W Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku swoją służbę rozpoczął czworonożny funkcjonariusz Asza - niespełna dwuletni owczarek niemiecki.

Asza przez kilka miesięcy wraz ze swoim opiekunem sierż. Krystianem Narlochem szkoliła się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To właśnie tam doskonaliła swoją sprawność fizyczną, niezbędną do pokonywania przeszkód, obrony przewodnika oraz podejmowania pościgu za przestępcą. Ćwiczyła również posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem. Zdobyte na szkoleniu umiejętności i wzajemne zaufanie wykorzystywać będą teraz w codziennej służbie na terenie Gdańska - informuje gdańska policja.

Fot. KMP Gdańsk

Asza to pies patrolowo-tropiący. Jej umiejętności to tropienie ludzkich śladów, które pomogą policjantom przy poszukiwaniu przestępców i osób zaginionych. Asza będzie też wspierała funkcjonariuszy m.in. podczas codziennej pracy patrolowej oraz zabezpieczaniu imprez masowych.

Psy służbowe pełnią w policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w policyjnym fachu. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...