28.10.2022 09:41 35 PM/UG Luzino

Chcą bezkolizyjnego przejazdu kolejowego w Luzinie

Fot. TTM archiwum

Zamknięty przejazd w centrum Luzina, na ulicy Wilczka sprawia, że tworzą się gigantyczne korki. W godzinach szczytu sięgają nawet do krajowej szóstki. Władze i radni gminy Luzino chcieliby, żeby w tym miejscu powstał bezkolizyjny przejazd kolejowy.

Podczas ostatniej sesji rady gminy Luzino (26 października) wójt oraz radni podpisali petycję skierowaną do premiera RP. Dotyczy ona bezkolizyjnego przejazdu kolejowego w centrum Luzina.

Czytaj również: Trasa Kaszubska dostępna jeszcze tej jesieni - aktualna droga krajowa będzie wojewódzką

W petycji do Premiera RP zaproponowali oni obniżenie torowiska w taki sposób, aby umożliwić budowę bezkolizyjnego przejazdu w centrum przez drogi powiatowe, czyli ul. Ofiar Stutthofu oraz ul. Wilczka w Luzinie. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet. Po pierwsze na stałe rozwiązuje problem ruchu w centrum. Znika również groźba wyburzeń, które byłyby nieuchronne w przypadku budowy wyniesionego wiaduktu - poinformowała gmina Luzino.

Czytaj również: Czy kolejarze rozwiążą problemy kierowców w Luzinie?

Wójt i radni podkreślają, że natężenie ruchu na ulicy Wilczka sięga kilkunastu tysięcy pojazdów na dobę, a częstotliwość przejeżdżających pojazdów może się nasilić po oddaniu do użytku Trasy Kaszubskiej. W petycji znajduje się opis rozwiązania, które chcieliby wdrożyć jej autorzy.

Kolizyjny przejazd kolejowy położony jest na wzniesieniu. Różnica poziomów stanowi około 12 metrów. Proponujemy obniżenie torowiska tak, aby umożliwić budowę bezkolizyjnego przejazdu w centrum, przez drogi powiatowe, czyli ul. Ofiar Stutthofu oraz ul. Wilczka – czytamy w petycji.

Cała treść petycji znajduje się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...