14.10.2022 12:25 2 WH/GDDKiA

Droga Czerwona: 8 mln złotych na dokumentację przygotowawczą

Fot. UM Gdynia/ archiwum

Wyłoniono wykonawcę dokumentacji projektowej Drogi Czerwonej do gdyńskiego portu. Wygrała firma z Katowic, która sporządzi dokumentację za około 8 mln złotych.

Droga Czerwona ma połączyć Port Gdynia z krajowymi drogami m.in. z Trasą Kaszubską.

Nowy dwujezdniowy odcinek poprowadzi od Portu Gdynia do węzła Gdynia Chylonia w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta. Istniejąca Trasa Kwiatkowskiego ma ograniczenia nośności i nie zapewnia dobrego połączenia dla ruchu ciężkiego z portem. Droga Czerwona takich ograniczeń nie będzie miała, poprawi dostępność do portu od strony lądu i zwiększy jego możliwości przeładunkowe i rozwojowe – mówi Piotr Michalski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Będzie to droga szybkiego ruchu z pięcioma węzłami drogowymi. Zostaną zbudowane także kładki i tunele dla pieszych oraz rowerzystów. Mają to być trzy odcinki o łącznej długości około 9 km.

Zobacz także: Ustalono przebieg Drogi Czerwonej

Za nami przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej w ramach prac przygotowawczych. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Mosty Katowice na kwotę 8 001 765 złotych.

Dla pierwszego odcinka przyszły wykonawca będzie musiał przygotować koncepcję programową, a dla dwóch pozostałych studium komunikacyjne. Ponadto będzie zobowiązany do wykonania badań geologicznych pod przyszłą trasę na odcinku nr 1 – dodaje Michalski.

Dokumentacja ma być gotowa w 2024 roku. Po weryfikacji, zatwierdzeniu przez inwestora i decyzji środowiskowej, GDDKiA ogłosi przetarg na budowę w formule „Projektuj i buduj”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...